25|1|2023 - Redakce ObjevBrdy.cz
* Obecné ohrožení z nedbalosti s trestní sazbou odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti. * Takové obžalobě nyní čelí u rokycanského soudu hlavní pyrotechnik, podílející se v r. 2021 na hloubkové pyrotechnické očistě uvnitř CHKO Brdy.
Na počátku je nutné zdůraznit, že dokazování před soudem je teprve na samém počátku.
Je třeba korektně ctít presumpci neviny a nevynášet jakékoliv soudy dříve, než proběhne veškeré dokazování. O tehdejším výbuchu v Brdech jsme informovali zde.
Podle závěrečné obžaloby, která je podána u místně příslušného Okresního soudu v Rokycanech se událost z 20.7.2021 odehrála přibližně takto:
„V rámci hloubkového pyrotechnického průzkumu v CHKO Brdy v době, kdy se v místě nacházelo dalších 18 příslušníků armády, obžalovaný v postavení hlavního pyrotechnika nejprve nalezenou munici nesprávně identifikoval jako náhradní zapalovač střely, který je určující pro další manipulaci. Jednalo se o dělostřeleckou střelu 85 mm se zapalovačem. Poté v rozporu s nařízením velitele přenesl munici do vzdálenosti 50 až 100 metrů od vojáků, kteří průzkum prováděli. Porušil tím předpisy a tím zvýšil nebezpečí škodlivého účinku výbuchu, neboť střepiny mohou působit až do vzdálenosti 800 metrů,“ uvedla na místě státní zástupkyně.
Před soudem stojící hlavní pyrotechnik z 15. ženijního praporu v Bechyni pravděpodobně nebyl tím, kdo výbuch způsobil. Na otázku soudce, jak by popsal inkriminovaný okamžik před výbuchem v soudní síni mimo jiné zaznělo:
„Působil jsem na místě jako hlavní pyrotechnik. Skupiny vojáků byly rozděleny do dvojic. Pak mě dvojice vojáků zavolala, že našli dělostřeleckou střelu ráže 100 mm. Byla odkrytá do poloviny. Dočistil jsem si jí v místě zapalovače a dal jim za pravdu, že není ostrá. Poznal jsem to podle červeného křížku na zapalovači. Když jsem měl jistotu, že je bez výbušniny, dočistil jsem ji a střelu odnesl na dočasné místo sběru, kde jsem ji ponechal.
Práce na hledání munice mezitím dále pokračovaly. "Po nějakém čase jsem šel ke svému batohu, abych se napil. Měl jsem ho položený nedaleko místa sběru. Když jsem byl od kolegy V. K. zhruba tři metry, všimnul jsem si, že je v nějaké snížené poloze, a než jsem se stačil podívat, co tam dělá, došlo k výbuchu. Co se mu přesně stalo, nevím. Dopadl jsem na druhou stranu od výbuchu."
Jen připomeňme, že jeho kolega, před soudem zmíněný praporčík V. K. po výbuchu utrpěl devastující poranění, kterým dva týdny po převozu do nemocnice podlehl. U soudu také zazněl osobní názor obžalovaného, který zněl takto:
"Je možné, že V. K. našel ještě jinou střelu, o které ale nikomu neřekl a snažil se ji sám demontovat.
Zřejmě přehlédl, že je ostrá. Mohla být v pěkném stavu a chtěl si ji vzít do své sbírky,“ uvažoval obžalovaný.
Na závěr své řeči poznamenal, že se cítí nevinen, uvedla k podaným informacím státní zástupkyně.
Bývalý vojenský újezd Brdy měl a má tyto dopadové plochy:
- bývalá cílová dopadová plocha TOK (dnes poměrně husté vřesoviště, zde dopadaly zejména dělostřelecké granáty).
- bývalá cílová dopadová plocha JORDÁN (opět husté vřesoviště, březový nálet - zde dopadaly dělostřelecké granáty a cvičily se letecké útoky - odpalování raket na cíl, střelba z leteckých kulometů na terče).
O pádu bitevního vrtulníku na Jordánu si můžete u nás přečíst třeba zde.
- bývalá cílová dopadová plocha PADRŤ, BAHNA (dnes hodně louky, zde dopadaly dělostřelecké granáty, tankové granáty na pevné i pohyblivé cíle).
- bývalá Pěchotní střelnice Kolvín (dnes hodně louky, březový nálet - zde se střílelo zejména z ručních zbraní: pistole, pušky, samopaly, kulomety. Bylo zde i házeliště granátů).
- současná, stále využívaná cílová dopadová plocha BRDA (dnes louky, dopadají zde stále dělostřelecké a minometné granáty, házeliště ručních granátů, atp. Tato plocha je stále aktivní, VSTUP je sem přísně ZAKÁZÁN!!)
KDE PROBÍHALA PYROTECHNICKÁ OČISTA? Výhradně mimo zmíněné cílové dopadové plochy. A to pouze tzv. povrchovým sběrem (bez hledání detektory) a to pomocí běžné ženijní rojnice vizuální kontrolou terénu.
KDE NEPROBÍHALA PYROTECHNICKÁ OČISTA? Na všech zmíněných dopadových plochách. Proč? Jednoduše proto, že munice je tam tolik, že by to nebylo bezpečné! Dále na území skal, rybníků, mokřadů, bažin, a tak podobně.
Pouze v prostoru Benešáku (CDP Jordán) se sanovalo tzv. hloubkovým pyrotechnickým průzkumem do 30 cm hloubky pomocí detektorů kovů - na území cca 20m od asfaltových cest (kvůli tomu, pokud by si někdo odskočil do křovíčka na malou). Ostatní území je stále s municí!!!
JAKOU MUNICI LZE V BRDECH NALÉZT? Dělostřeleckou, raketovou, tankovou, minometnou. Dále náboje do pistolí, pušek, kulometů, ruční granáty. Plus navíc munici z 2. světové války po německém Wehrmachtu.
KDE JSOU TEDY NÁVŠTĚVNÍCI BRD V BEZPEČÍ? Výhradně na řádně označených cestách (turistických, cyklotrasách) a asfaltových silničkách, které jsou vizuálně kontrolovatelné. Ostatní místa JSOU RIZIKEM!!!
1. NIKDY NA NIC NESAHAT!
2. Označte okolí nálezu viditelně (triko, mikina..).
3. Pokuste se o přesnou lokalizaci (místo, hora, název lesní cesty, atd.).
4. Oznamte nález telefonicky Policii ČR (158, 112).
5. Místo v dostatečné vzdálenosti kontrolujte, hlídejte, pokud jsou v dosahu další lidé.
6. Vyčkejte příjezdu Policejní nebo Armádní hlídky.
Foto: Petr Eret, ČTK. Reálný Brdský arzenál..
Lidé, než vyrazíte do Brd, přemýšlejte!
Sami jsme několik nálezů ohlásili, Armáda ČR ihned zařídila odklizení a likvidaci munice.
Pokaždé, když vidím jiné lidi oslavně poskakovat uvnitř cílových ploch při sběru borůvek, hub, vysvětluji jim, jak lacino hazardují se svými životy.
Ale je to marný, je to marný, je to marný. Život máte jen jeden, stát se to může i vám.
Pokud se budete pohybovat po vyznačených cestách, jste v bezpečí. Pokud však vědomě zamíříte mimo vyznačené cesty, zejména do cílových dopadových ploch, jdete smrti doslova naproti!
(-Pep-)
Muži: 80% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 80% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%
Se mi líbí ta věcnost, díky.
Článek se mi líbí. Nicméně musím podotknout, že před rokem 1989 jsem také do prostoru "chodil" na houby. Hlavně na Jordán. Dnes se hovoří o tom, co je tam ještě nevybuchlé munice. Nicméně tehdy (hlavně druhá polovina 80tých let) tam (na Jordán) vždy na podzim jezdily na houby celé zájezdy manželek a dětí vojáků. Celé území vždy před tím hlídali vojáci, asi aby tam nikdo houby nevysbíral. Osobně jsem je tam asi 4x viděl. tak jak to, že tam tehdy munice nebyla? Nebo se nám dnes tvrdí lži?
23|11|2024 Jan: Po nalezení této trasy vhodné pro kočárky jsme se s rodinou a malým miminkem nadšeně vydali po lesní..
23|11|2024 Radomil Šukač: Nejhoršī