Inzerce

Brdy smutné II.: dnes je to přesně 25 let od pádu vojenského vrtulníku MI-24V a tip na výlet..

18|11|2017 - Redakce ObjevBdy.cz

* Letos, po 40-tinách slavné Brdské vločky přichází další, kulaté, avšak velmi smutné výročí..
* Dnes, na den přesně, je to již 25 let od pádu bojového vrtulníku MI-24V na brdské dopadové ploše Jordán.


Brdy smutné II.: dnes je to přesně 25 let od pádu vojenského vrtulníku MI-24V a tip na výlet..

V dubnu 1985, vzniká na bývalém škvrňanském letišti v Plzni nová vrtulníková formace.

Je podřízena velitelství tzv. Západního vojenského okruhu, resp. 10. letecké armádě a za úkol má s dvěma typy nejrozšířenějších vrtulníků MI-17 a MI-24 kromě běžné podpory a přepravy pozemního vojska také ostrahu západní hranice.

V r. 1991 se vrtulníkový pluk přesouvá na letiště do Plzně - Líní, odkud později startuje 18.11.1992 i nešťastný vojenský vrtulník MI-24V, s trupovým číslem 0929.

Označení doprodvodného písmene "V" za typem stroje MI-24 je důležité: jedná se o doplněk výzbroje, který se zkoušel i v tehdejším vojenském výcvikovém prostoru v Brdech. Vrtulník nese protitankové řízené střely, zaváděné do výzbroje na přelomu 70 až 80-tých let z tehdejší SSSR.

Osazeny byly vždy 4 kusy raket, díky speciálním adaptérům se jejich počet mohl zvýšit dokonce až na 8 kusů.

Vrtulník MI-24V v akci. Foto: Armáda České republiky

 

Po vystřelení rakety byla průměrná úspěšnost zásahů až 80 %.
Dostřel se pohyboval v rozmezí od 400 m do 5.000 m. Délka střely činila 1.630 mm, průměr 130 mm a váha 35 kg. Střela po odpálení letěla k cíli nadzvukovou rychlostí.


I toho dne, 18.11.1992, byť počasí nebylo optimální, byly v Brdech rozmístěny terče pro nácvik střelby. Po ránu je nařízen Předletový průzkum počasí, který provedl řídící létání pplk.Čajka. Během svého letu zjistil nevyhovující podmínky v prostoru střelnice (sněhové přeháňky, dohlednost pouze 1,5 - 3 km, vrcholky okolních brdských vrcholů v oblacích).

Velitel pluku (pplk. Jogl) však vzhledem k prognóze zlepšujícího se počasí, se rozhodl o opakovaném letovém průzkumu počasí, který provedl osobně, a následně se rozhodl o zahájení letové akce.
Navzdory tomu, že Letecká povětrnostní služba vydala v 09:20 SEČ výstrahu č. 317 (instabilita atmosféry, proměnlivost chodu nepříznivých povětrnostních jevů).

 

A jaké ten den bylo počasí?

Vítr jihozápadní, 7-10 m/s, Jince dokonce 15 m/s, námraza, mírná turbulence, sněhové přeháňky, kolísavá dohlednost v rozmezí od 1-3 km (v přeháňkách) do 10 km (bez přeháněk).
Závěr vzhledem k počasí zněl: bez střeleb.

V 11:46 hod. startuje velitel pluku, pplk. Jogl na opakovaný zálet počasí a vysazení řídícího střeleb na střelnici. Řídícímu létání, pplk. Čajkovi oznámil, že může jednotlivé osádky poslat do vrtulníků. Vrcholky brdských hor však byly stále ještě v oblacích.

Běžné, brdské, horské počasí.. Foto: Redakce ObjevBrdy.cz

 

Ve 12:25 z letiště v Líních startuje i budoucí zřícený stroj, č. 0929. 
Na palubě sedí kapitán stroje, kpt. Ing. Eduard Pecha, jeho pilot operátor por. Ing. Vladimír Chmelan a ppor. Zdeněk Pobořil, palubní technik. Jsou již ve vzduchu, když se s nimi spojí velitel pluku, pplk. Jogl a vydává další pokyny:

"V případě, že by tam ještě byly ty kopce v oblacích, tak po vyhodnocení dáš řídícímu a 15 minut byste maximálně vyčkávali ve vyčkávacím, pak by to mělo vyhovovat."
Ve 12:36 jsou před vyčkávacím prostorem (okraj Hrachoviště). Pecha ohlásil spodní základnu po trati 500-600 m a dohlednost 10-15 km.

Přechází na radiový kanál řídícího střelby (TAXATOR), který stojí v pozorovatelně na vrcholu Hejláku (682 m) v Brdech. A dostává pokyny od řídícího střeleb: "pokračujte ke mně, zvýšenou pozornost, tady v prostoru Hejláku vidím, že jsou nízké mraky, prolétněte mi to a pokud by to šlo, půjde další, pokud to nebude vyhovovat, vrátíte se."

 

Co se událo později, objasňuje přepis radiového provozu..

Pecha potvrdil a hlásil: "mám Hrachoviště, pokračuji k vám, vlevo ty kopce ("kopci" pravděpodobně myslel Jinecké hřebeny, pozn. ObjevBrdy) pravděpodobně jsou v tom, ty tam seděj. Let na bojovém rychlostí 200-220 km/h, výška 400m QFE letiště Líně"
("QFE " = kalibrace výškoměru letounu oproti startovnímu letišti, pozn. ObjevBrdy)

Ve 12:38 řídící střeleb: "zvýšenou pozornost tady, potom od betonu na cílovou plochu je to v pořádku." ("betonem" pravděpodobně myslí plochu betonového letiště pod Hejlákem, pozn. ObjevBrdy)

Pecha ohlásil, že na výšce 520m QFE letiště Líně to nepůjde: "na 520 Emila to nepůjde - zatím." Řídící střeleb: "je to jasný, povoluji na 30 m nad terénem, zvýšenou pozornost, turbulence a ty nízký mraky."
Pecha ve 12:40 potvrdil a oznámil zteč cvičně.
Řídící střeleb: "správně, cvičně."
Ve 12:40:20 Pecha: "za betonem lze rozeznat ten bunkr, ale chodí sem takový ty nízký straty."
Řídící střeleb: "pokud vám to nevyhovuje, proveďte návrat na základnu." ("bunkrem" pravděpodobně myslel pěchotní srub, tzv. Benešák, pozn. ObjevBrdy)
Pecha: "rozumím, zatím pokračuji."
Řídící střeleb: "správně, já vás vidím."
Ve 12:40:48 Pecha: "Taxatore ale doleva na odval to nepůjde." (Bylo to asi 500 m před terči).
Řídící střeleb: "tak okruhem doprava jděte." (Řídící střeleb neviděl, že by vrtulník začal zatáčet vpravo.)
Ve 12:41:00 Pecha: "jsem v tom, stoupu nahoru a půjdu ARK 0."
Řídící střeleb: "správně, intenzivně stoupejte na 11, potom mi ohlašte."
Pecha: "rozumím a nejde to." (36 sekund bez korespondence).

Ve 12:41:43 Pecha již s výrazně vystupňovaným napětím: "Taxatore jsme v prdeli!"
Řídící střeleb: "jak to?"
Po 6 sekundách Pecha: "nezvyklá poloha"
Řídící střeleb: "to snad ne, tak srovnejte to!"
Po 5 sekundách poslední korespondence Pechy: "jdeme po hlavě dolů!"
Po 45 sec. volá řídící střeleb Pechu, ale ten již bez odezvy.

 

Kpt.Ing. Eduard Pecha, por.Ing. Vladimír Chmelan a Zdeněk Pobořil. Zdroj: Vrtulník.cz

 

Čas pádu zaznamenán jako 12:42 hod.

Pád vrulníku Řídící střelby neviděl (a ani nemohl, samotný pád se odehrál za hranou, v dolíku jordánské střelnice).


Příčiny katastrofy:

Bezprostřední: pád do nezvyklé polohy po vlétnutí do oblačnosti.
Hlavní: nezvládnutí pilotáže kapitánem vrtulníku.
Spolupůsobící: nízká rozlétanost kapitána vrtulníku a přecenění schopnosti plnit let v těchto podmínkách. Nedodržení povětrnostních minim velitelem pluku, řídícím létání a řídícím střelby.

Stav na místě, po dopadu vrtulníku: vrtulník ležel na pravém boku bez rotorových listů a zadního nosníku, ocasní vrtulky a hořel. Následkem hoření vybuchovaly náboje. Požár byl hašen požárním vozidlem.

Kapitán vrtulníku seděl v sedačce, ustrojen v padákovém postroji, připoután k sedadlu popruhy, smrtelně zraněn. Pilot operátor seděl v sedačce, ustrojen v padákovém postroji, připoután k sedadlu popruhy, smrtelně zraněn. Palubní technik slisovaný v plechových troskách, identifikované jeho ruce, smrtelně zraněn. Osádka se nepokusila použít záchranné prostředky.

Místo dopadu a pamětní křížek neštěstí v Brdech.. Foto: Redakce ObjevBrdy.cz


Na místě katastrofy vznikl mělký kráter 11 m dlouhý ve směru kurzu 060° a široký 7 m. Maximální hloubka 2 m. Trosky rozhozeny do vzdálenosti 330 m v kurzu 060° před dopadem vrtulníku v šířce pruhu 160 m vlevo a 100 m vpravo od tohoto kurzu. 

Expertiza trosek: příčinou poškození ocasního nosníku bylo střetnutí listů nosného rotoru s ocasním nosníkem v průběhu prudkého manévru. K dolomení ocasního nosníku došlo ve fázi letu, kdy končí záznam SARPP.

Zemřeli tři mladí muži, kteří měli celý život před sebou. Až půjdete okolo, vezměte s sebou hřbitovní svíčku a zavzpomínejte..


Poznámka Redakce ObjevBrdy.cz
nikde z dostupných zdrojů není přesně zaznamenána dráha letu. Z nejrůznějších útržků, které se tu a tam objevily, jsme sestavili pravděpodobnou dráhu letu:

Letiště Plzeň-Líně (START) - Šťáhlavy - Mýto (zmínka, osa letu cca 1,5 km na JV od dálnice D5), následně se přiblížili k okraji VVP Brdy ze směru Chaloupky / Malá Víska.
Zde provedli ostrý obrat okolo Hrachoviště ("vyčkávací prostor" - zmínka), stočili se k J až JZ (po levé ruce měli Jinecké hřebeny, "kopce" - zmínka) a přes letiště pod Hejlákem ("beton" - zmínka), pak již mířili přímo rovně k cílové dopadové ploše Jordán (terče, "bunkr" - zmínka).

Po zteči měl následovat odval nejdříve vlevo (pro opakování), ale viditelnost byla špatná, nakonec pravděpodobně provedli pokus o odval vpravo. Ten už asi nestihli, neboť za špatné viditelnosti naráží do úbočí brdské hory Jordán (826 m), respektive jeho SZ svahu, v místě nad Jedlinou (v nadmořské výšce okolo cca 730-740 m.n.m.), nad ústím Mourového potoka..

Poblíž cesty stojí nyní památníček. Ještě před dvěma lety byl zakryt náletem a nízkým smrčím, loni (léto 2016) bylo okolí památníčku postupně prořezáno. Památníček je viditelný z blízké asfaltové cesty (tip na výlet).


Tento článek navazuje na další smutnou událost v Brdech: pád bitevníku L159, o kterém si můžete přečíst u nás zde.


Sestaveno a převzato s pomocí těchto zdrojů:

* vyšetřovací zpráva z nehody
* vrtulník.cz
* www.pomnikyletcu.cz

Diskuze

Průměrné hodnocení: 100%

Muži: 100% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 100% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

Mirek S. | | Muž | Chodec

čtivé, dechberoucí :) Díkes.

Vyhledávač tras
Počasí v brdech