Inzerce

Fantastický pohled do historie: Přední a Zadní Záběhlá, v letech 1914 až 1952

26|9|2024 - Radomír Vacek

* Podívejte se na historické obrázky Přední a Zadní Záběhlé, dvou již zaniklých obcí v Brdech. * Archiv R. Vacka skýtá mnohé poklady: mimo jiné obrázky Tří Trubek nebo Borské myslivny..


Fantastický pohled do historie: Přední a Zadní Záběhlá, v letech 1914 až 1952

V poslední době se na internetu objevilo několik fotografií z nuceně vystěhovaných obcí v oblasti Padrťských rybníků.

I já jich mám několik v archivu a tak bych si dovolil, se o ně s Vámi podělit. Získal jsem je díky jednomu z již mála žijících rodáků z obce Záběhlá. Jsou to fotografie z Přední a Zadní Záběhlé shromážděné rodáky těchto obcí, zachycující období mezi rokem 1914 až 1952.
Dostaly se mi do rukou díky bratrovi mojí maminky, mému strýci, panu Miloslavu Čejkovi z Hrádku u Rokycan. Je to poslední žijící rodák ze Záběhlé z mojí rodiny. 

Když jsem fotografie poprvé uviděl, byl jsem překvapen tím, jak bylo toto dnes již zcela opuštěné místo v minulosti plné života. Jak bohatým kulturním životem dokázali lidé v této lokalitě žít a jak rozsáhlou infrastrukturu se jim díky obrovskému nadšení podařilo v těchto místech vybudovat (příkladem může být škola na Zadní Záběhlé).

To všechno definitivně skončilo druhou vlnou nuceného vystěhování v roce 1951-52.
Pro občany těchto obcí, to bylo velmi těžké období. Už třeba jenom proto, že desetiletí hospodařili na svých „gruntech“, měli menší či větší hospodářství a většině z vystěhovaných se již nepodařilo narychlo najít adekvátní bydlení, kde by v této činnosti mohli pokračovat.

Část mojí rodiny ze Zadní Záběhlé, se musela ze svého rodinného domku, který moji předkové po desetiletí obývali a jehož součástí byla stodola, chlévy i pole, přestěhovat do nedokončeného rodinného domku s dvěma místnostmi a malou zahradou, do třináct kilometrů vzdálené obce.

I přes to, že se rodáci z těchto obcí po listopadu 89 snažili dosáhnout jisté kompenzace za takto vyvlastněné majetky, výsledkem několik desítek let trvajících jednání, bylo konstatování orgánů státní správy a justice, že obě vlny vystěhování byly v souladu s právem a žádné odškodnění těmto občanům nenáleží. Až někdy zavítáte do těchto míst, spočiňte na chvilku a pomněte, že ne vždy bylo tohle místo opuštěnou travnatou plání ...

Fotografie ve větším rozlišení je možné vidět na:
https://www.zonerama.com/mypersonalphoto/Album/5091020

Radomír Vacek

 

Soukromý archiv p. Radomíra Vacka a p. Miloslava Čejky

 

Radomírovi velmi děkujeme za obrázky a text, současně věříme v to, že i tato křivda jednou bude napravena a vystěhovaní lidé či jejich potomci se dožijí spravedlivé náhrady.

 

V r. 1940 Němci střelnici Brdy rozměrově rozšiřují: zabírají další obce, směrem k západu (území v okolí Padrťských rybníků).

Vystěhováni jsou obyvatelé Přední a Zadní Záběhlé, Padrtě, Kolvína, Skořic, Příkosic, Hořice, Vísky, Trokavce, Štítova a Mytě a Němci to dělají rázným vojenským rozkazem.

Během německé okupace slouží Brdy opět jako dělostřelecká střelnice a výcvikový prostor pro Wehrmacht, volně navazující na nedaleko stojící vojenský výcvikový prostor zbraní SS v prostoru mezi obcemi Neveklov, Sedlčany a Benešov.

Pokračování si můžete přečíst zde..

(pep)

Diskuze

Průměrné hodnocení: 100%

Muži: 100% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 100% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

Karel Urban | | Muž

Malá připomínka, obec Záběhlá jako taková byla jedna obec, přední, zadní, nebo V Chalupách bylo už jenom místní členění. Jinak občané vystěhovaných obcí dostali náhrady už od Němců za nucené vystěhování a později byli vyplaceni za definitivní odsun po vyhlášení VÚ Brdy. Nicméně to nic nemění na skutečnosti, že se jednalo o nedobrovolné vystěhování. To samé platilo i pro Arcibiskuptství pražské, které v Brdech vlastnilo rozsáhlé lesní pozemky, a proto nemohly být v Brdech uplatňováni restituční nároky, i když Arcibiskuptství pražské porušilo slib a v Brdech uplatnilo restituční nároky i po schválení církevních náhrad.

pavel | | Muž | Chodec

Nevím tedy kdo komu co slíbil, ale trochu bych se AP zastal. Ono především nemohlo uplatnit restituční nároky proto, že šlo o pozemky ve vojenském újezdu, na něž se restituce nevztahovaly. Ještě si pamatuji, jak si na MO pochvalovali, že to s AP pěkně "zahráli", že se újezd zruší až poté, kdy uplyne termín, do kdy je třeba nároky vznést. Jak se také stalo. AP - zřejmě "pro klid duše", ty nároky vzneslo i po termínu - s tím, že tak nemělo možnost učinit dříve, ale byly odmítnuty - jak se ostatně dalo čekat.

Vyhledávač tras
Počasí v brdech