Inzerce

Tajemný čarověník v Brdech

22|11|2017 - Hynek Harvánek

Co toto magické slovo skrývá? Jaké další tajemství přírody si pro nás Brdy připravily?


Tajemný čarověník v Brdech

Jistě nám dáte za pravdu, že toulkami přírodou především hledáme ztracenou energií a sílu, kterou všední den a civilizace odsává. Pohyb v klidném lese, kochání se krásnými scenériemi a životem nás vrací ke kořenům a základním instinktům. Mnohdy postačí usednout a hned zaznamenáme tolik detailů, odlišností, ale i anomálií, které nedají spát.

 

V ten okamžik si uvědomíme, jak je příroda drsným místem pro život. Nejen pro živočichy, ale i rostlinstvo. Zde se v tichosti odehrávají dramata, u kterých neslyšíme žádný hlas, nářky a zvuky soubojů. Snad každý strom nese jizvu po silnějším větru, pádu stromu z jeho okolí, či stopy po některém z živočichů. Z pohledu těchto zranění je délka lidského života pouhým zlomkem…

 

Jedním z takových tichých osudů lesa je čarověník. Sám název vyvolává až magické úvahy, a pochází jistě z dob, kdy výskyt tohoto útvaru nedal mnohým spát. To dokládá první část slova čaro: tedy něco magického, tajemného, kouzelného… A věník: je starý výraz pro svazek větví či trs.

 

Čarověník nad Osečí. Foto: Hynek Harvánek

Kde se takový čarověník nachází?

Jak jsme si již rozebrali název, jedná se o tajemný trs větví jak v keřích, tak na stromech. Postihuje však i rostliny. Jistě si každý vybavíte zvláštní chuchvalce, na první pohled neuspořádaná hnízda třeba na břízách. Avšak jako velmi zvláštní zjevení působí na borovicích a pak především na smrku. Mohutný až kulovitý vrcholek stromu na sebe prostě upoutá pozornost. Tvar a růst větví má svá pravidla a vyváří již zmíněn kulovité, hnízdovité, ale i metlovité útvary.

 

Co takový čarověník je?

Příčin může být hned několik. Asi tou nejčastější je vliv napadení rostliny houbou, viry, vyššími rostlinami a živočichy. Poškození je to sice nevratné, ale nikterak neovlivňuje další generace vzniklé z této rostliny. Další příčinou mohou být vzácné somatické a gametické mutace. V prvním případě je možné přirovnat k rakovině u živočichů a druhý výraz je již mutací, která má vliv i na další generace.

 

Kde čarověník najít?

Na tuto otázku je jednoduchá odpověď. Je třeba se toulat krajinou, být pozorný a rozhlížet se. Není prostě návod, kde na čarověník narazíte.  Ač jsou jisté spekulace, že častější výskyt je v extrémních podmínkách pro daný druh. Avšak výskyt by tak byl četnější a jednoznačně určující lokality. Zároveň však platí, nezřídka na něj narazíte v rašeliništích, tedy chudších půdách.

Foto: Hynek Harvánek

 

Spatřím čarověník i v Brdech?

Odpověď je: 100%. Tato anomálie postihuje, jak jsme si již řekli, i rostliny. Zde si postižení různým zkroucením, degenerací stonků či zbarvením listů ani s čarověníkem nespojíme. Přitom se s tím každý setkal. Ale právě na bříze, borovicích a smrku jistě nějaký ten svůj čarověník najdete. Na jeden takový, a vskutku povedený, Vás nyní zavedeme.

Netřeba se kupodivu pouštět do hlubin Brd. Stačí navštívit obec Oseč u Příbrami.  Zde se mezi Malou Třemošnou a Dubovou horou nachází nevýrazných vrchol s přilehlou loukou. Na její spodní části je tyčí mobilní vysílač. A právě na vrcholu se jeden čarověník rozhlíží do kraje a Vy jej jistě nepřehlédnete. GPS: 49.6982981N, 13.9601231E

  1. Trasa: vydejte se od kapličky v Oseči směrem po  turistické značce. Jakmile dorazíte k louce s vysílačem, stoupejte stále po modré vzhůru. Po levé straně, na vrcholu louky již zahlédnete netradiční tvar vrcholu smrku - čarověník.
  2. Trasa: krásně lze tento čarověník zahlédnout i při procházce po  turistické značce mezi Orlovem-rozcestí a rozcestím U Bílého křížku. Konkrétně přes osázenou mýtinu cca 340 m od Bílého křížku směrem k Orlovu.

Každopádně návštěva jak Malé Třemošné s výhledem, malými válečnými bunkry a skalními útvary, tak Dubová hora stojí za malou procházku.  

 

Víte že?

Na úpatí Dubové hory Vás překvapí hluboká a romantická rokle?
Při sestupu z vrcholu zde však dbejte zvýšené opatrnosti, její okraj není moc výrazný a pád může být fatální. Kousek od rokle směrem k Novému Podlesí se nachází úžasné lesní divadlo na Skalce. Jeho historie se začala psát již v roce 1946! Návštěva letních vystoupení rozhodně stojí za to.

 

Lesní divadlo na Skalce. Foto: Hynek Harvánek

Znáte i další brdské čarověníky? Pochlubte se nám a ostatním čtenářům. 

 

(hyh)

Diskuze

Průměrné hodnocení: 100%

Muži: 100% | Ženy: 0% | Rodiče: 100% | Chodec: 100% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

pavel | | Muž | Chodec

Mám rád stromy a smrky zvlášť. A dost pozorně se kolem sebe rozhlížím, ale musím se přiznat, že jsem si v Brdech ještě čarověníku nevšiml. Hynku, smekám. A palec nahoru.

Cimda | | Muž | Chodec | Vhodné pro děti

Vyhledávač tras
Počasí v brdech