Inzerce

Objevujte Brdy s námi: tajemný vrch Zavírka..

3|7|2024 - Hynek Harvánek

Tak často chodíme kolem míst, až nám zevšední. Časem si však začneme pokládat otázky: co tam je, proč to tam je atd.? To samé bez pochyb platí i pro tajemné Brdy. Často pronikáme do hlubin lesů za neznámem a mezi tím na samotném okraji této krásné krajiny míjíme neméně zajímavá místa. Jedním z těchto míst je vrchol Zavírka. Pojďme jej spolu objevit a zjistit, že není jen obyčejným kopcem.


Objevujte Brdy s námi: tajemný vrch Zavírka..

Výška: 720 m.n.m
GPS: 49.6726825N, 13.9033081E
Nejlepší přístupy: Bohutína (Parkoviště u koupaliště), popřípadě z Kozičína (Parkoviště u vodárny), nebo z Lázu (Hájenka Láz).

Vrchol je vlastně "protáhlé" rameno Brdců a dokresluje tak krásné údolí s nedalekou Ohrádku. Vše je protnuto údolím Pilské nádrže. Ta je častým místem krátkých procházek, výletů a zastavení se v dalších cestách do hlubin Brd. Pohled od hráze je impozantní. Uchvátí především při západu slunce nad protější osmistovkou Brdce.

 

Že jsme odbočili od původního záměru článku? Kdepak, musíme se nejdříve zorientovat, kde jsme. Stojíte-li u hráze, vrchol Zavírka máte právě po levé straně, je prostě nepřehlédnutelný. I z nedaleké Příbrami Vám pomůže v orientaci, kde se nachází údolí s Pilskou nádrží.  

Foto: Hynek Harvánek

 

Že je vrchol se svými 720 m něčím zajímavý zjistil již v roce 1866 pan J. E. Vocel (romantický básník, dramatik, zakladatel české archeologie), nekteré prameny uvádějí pana F.C.Friedricha. Zmapoval zde tajemné kamenné valy, které však mylně připsal Třemošné. V roce 1952 pan J. V. Bezděka (příbramský žurnalista, městský a okresní archivář, regionální vlastivědný autor) nález ztvrdil. Od roku 1958 je objek památkově hráněn a od roku 1965 je zapsán jako kamenný val patrně pravěkého původu do seznamu kulturních památek pod kat. číslem 1000131085.

Avšak výše uvedené údaje se v některých dokumentech rozcházejí, berme je jen jako orientační.

 

V místech proběhl jen drobný archeologický výzkum. Ten potvrdil, že se jedná nejspíše o opevnění (val) stavby či osady. Odhaduje se pozdní doba bronzová, či pozdní doba halštatská. Vzhledem k době a provedení je tak předpoklad, že za vším mohou být Keltové. Avšak vzhledem k nenalezeným artefaktům nelze s určitostí potvrdit jak dobu, tak účel valu. Vše může být zcela jinak.

 

Foto: Hynek Harvánek

 

Představy, zda se jednalo jen o oppido obranné, úkryt v případě válek, nebo základ nového keltského hradu tak zůstávají jen v naší fantazii. Nálezy drobné povrchové hornické činnosti mohu, ale opět nemusí, být právě vodítkem k původu opevnění. Napadá nás myšlenka, zda celý komplex nemá spojitost s nedalekými Keltskými rýžovišti a opevněním v okolí Třebska. Kdo ví..

 

Ač mnoho vody v Pilském potoce odteklo, můžeme přesto na pozůstatky valu narazit i dnes. Je značně poškozen a místy takřka zmizel. Avšak od severozápadu po jihovýchod naleznete pod vrcholem nepravidelná drobná „kamenná moře“. Nejedná se o síly přírodní, ale dílo lidských rukou. Právě jihozápadní a jižní část vrcholu skrývá nejrozsáhlejší naleziště. Val dosahoval nejspíše něco kolem 1,5 m. Ale díky terénní vlně kolem vrcholu, byl v některých místech těžko překonatelný.

Představíme-li si rozsah valu v terénu, nejednalo se dle nás o malé, nevýznamné místo. 

 

Foto: Hynek Harvánek

 

Kudy na vrchol a k valu?

* Ideálním startem je Pilská nádrž, tipy na výchozí body naleznete v úvodu článku.

Zde platí jednoduché doporučení. Z jakékoli strany se na úpatí vydejte vzhůru. Vrch není rozsáhlý, jen brouzdejte a Zavírka Vás odmění. 

Nicméně, nejkratší způsob je, od hráze Pilské vystoupat prudké stoupáním až na vrchol Zavírky. Po lesních cestách přejít na jižní část, kde narazíte na zbytky opevnění.

Náročnější trasa vede z cesty Struhy (spojující Pilskou nádrž a Láz). Cca 250 m od portálu nádrže narazíte na nenápadnou pěšinu k vrcholu. Vydejte se tímto směrem, nebudete litovat. Po pár metrech cesta končí. K vrcholu Vás dovedou pěšinky lesní zvěře. Prostě to stojí za to. Ale dříve spíše narazíte na první kamenné zbytky valu. Po nich dojdete až na jihozápadní nejvýraznější část opevnění. 

Třetí a poklidnější trasa vede ze stejnojmenné cesty Zavírka, která spojuje cestu Struhy a Perkanskou. Na ní se dostanete opět od Pilské nádrže, nebo odbočkou za posledními chatkami v Lázu. V polovině cesty (po 700 m GPS: 49°40'11.8"N 13°54'11.7"E) narazíte na paseku, přes kterou vede lesní cesta. Po pár metrech narazíte na nejzachovalejší zbytky valu.

 

Foto: Hynek Harvánek

Skalní útvar na vrcholu

* Samotný vrchol Zavírky je nevýrazný a bez rozhledu do kraje. Avšak nedaleko naleznete krásný skalní útvar, též nazýván jehla. Na vrchol se dostanete přes výraznou mýtinu na vrcholu (GPS: 49°40'20.1"N 13°54'12.3"E). Skála není závratná, ale o to více je krásná. Ihned Vás napadnou myšlenky, jakou roli toto místo mohlo hrát v době "života" valu. Jak to zde asi původně vypadalo... 

A do třetice. Zavírka Vás mile překvapí i po stránce přírodní. Stejně jako Klobouček či Třemošná se Vám pochlubí krásnými buky, zde i "vetřelcem" modřínem a statnými jedlemi. Vše dokreslují porosty lišejníků. V případě buku naleznete i nádherné kousky, kterých je již v Brdech poskrovnu. Stojí za to u nich odpočinout a dočerpat síly.

 

Foto: Hynek Harvánek

Zajímavé výhledy 

Vrchol Zavírky je plochý a zarostlý. Tedy nečekejme kochání se výhledy do krajiny. Zavírka nabízí jiné radosti, které jsme si popsali. Nicméně z jihozápadní nejzachovalejší části valu lze malým výhledem lehce pohlédnout směrem k Rožmitálu a okolí.

Dále především při letním západu slunce Vás při sestupu ze Zavírky k Pilské nádrži bude doprovázet třpytící se hladina a sluncem zalitá hráz.

Sdílíte již náš názor, že méně známá Zavírka se hrdě může zařadit mezi top jména jako Třemošná, Tok, Praha, Kokšín apod.? Na jednom místě na Vás čeká kus historie, bujné porosty, skalní útvary a to jen pár kilometrů od Příbrami.

My se sem rozhodně budeme vracet..

 

Foto: Hynek Harvánek / geoportal.cuzk.cz/ mapy.cz /

TIP NA VÝLET

1) Bohutín- parkoviště u koupaliště - Pilská nádrž - Zavírka

Trasa: B1
Délka: 8-9 km tam i zpět (dle brouzdání po vrcholu)

Doporučené občerstvení: Hospoda na hřišti (Bohutín), Pivovar Podlesí, Pizzeria Atollo, Příbram

V okolí Pilské nádrže dbejte upozornění, nacházíte se v I. ochranném pásmu vodního zdroje pitné vody pro město Příbram a okolí.

Diskuze

Průměrné hodnocení: 100%

Muži: 100% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 100% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

Honziš | | Muž | Chodec

Podařené povídání, jen tak dál!

Vyhledávač tras
Počasí v brdech