Inzerce

Představujeme vám: Bohutínský vrch (843 m) uvnitř CHKO Brdy

25|3|2024 - Redakce ObjevBrdy.cz

* I když má název Bohutínský, není to samostatná hora, ale jen jihovýchodní předvrchol Toku.. * Na druhou stranu jeho výška je 844 m a v Brdech jde o 4. nejvyšší vrchol.. * Je pouze o 1m nižší, než Malý Tok. * Jak je to s označováním vrcholů najdete uvnitř článku..


Představujeme vám: Bohutínský vrch (843 m) uvnitř CHKO Brdy

Snad na začátku vám musíme přiznat, že se nejedná o tradiční brdský vrchol "základna/špička".

Jde vlastně jen o JV předvrchol Toku (nejvyšší hora Brd, 865 m) a pokud bychom měli být doslova akurátní, tak pouze s tímto názvem by měl být uváděn v tabulce nejvyšších vrcholů Brd: JV předvrchol Toku. I když vlastně nemohl by být. Má stejnou základnu a svahy, jak se dočtete níže.

Avšak vžil se název "Bohutínský vrch" a tak i u nás v naší tabulce nejvyšších Brdských velikánů okupuje 4. místo a je pouze o 1 m nižší, než třetí Malý Tok (844 m).

Taktéž vás asi mírně zklameme: není to nějaký krásný výhledový palouk nebo špička, ale jen místo v lese, tedy miniaturní palouček mezi smrkovými stromy, kde se terén z jedné strany prudce svažuje a z druhé strany (směrem k Toku) opravdu velmi mírně a neznatelně klesá.


Ale proluka tam skutečně je a proto jde i o bod zanesený v mapě (Mapy.Seznam.cz/kóta 843m na JV úbočí Toku).


Inzerce: 
     

Vyhládlo vám? Doporučujeme Pivovar Podlesí a také fenomenální restauraci Pod Kokšínem..

Aby nás někdo nepodezříval, že vymýšlíme vlastní názvosloví nebo vysvětlujeme nesmyslné, ohledně podobného brdského vrcholu Koruna (832 a 837 m) jsme se obrátili na RNDr. Víta Vilímka, CSc., jež pracuje na katedře fyzické geografie a geoekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, je členem České geografické společnosti, předsedou České asociace geomorfologů a předsedou Národního geografického komitétu.

Pan docent Vilímek si na nás opravdu našel čas, studoval geologické mapy a odpověděl nám:

"Výsledek je překvapující: oba vrcholy Koruny (kóty 832 i 837) vystupující z plochého temene mají společné svahy (k S, Z i J), tedy i společné úpatí. Není tedy žádný důvod rozlišovat oba vrcholy jako samostatné hory.
Pokud bychom toto připustili, tak jakékoliv další naměřené kóty na plochém temeni, jež by byly vidět na detailnější mapě, by také byly samostatné hory? Tedy bychom zde mohli napočítat třeba 5,10, 15 hor? To je přeci nesmysl, to by byl počet hor přímo úměrný detailnosti mapy.
Tedy závěrem: jedna hora, s jedním názvem a použije se vyšší kóta".

A stejné pravidlo lze aplikovat i na Bohutínský vrch: jedno společné úpatí a další společné svahy, tedy naprosto stejný případ jako brdský dvouvrchol Koruna.

I na našem obrázku je znatelná proluka mezi oběma vrcholy..

 

Co z toho tedy vyplývá? Jeden vrchol, nejvyšší kóta, v našem případě Tok, 865 m.
Jsme přesvědčení, že stejné echo dostal i portál Seznam.cz, který nedávno označení na své mapě upravil. Opravdu jednu chvíli na mapě bylo možno najít "Bohutínský vrch, 843" avšak nyní už název po aktualizaci zmizel, a v mapě lze nalézt pouze nadmořskou výšku: 843 m (bez označení).

Na "Bohutíňák" nevede žádná turistická cesta.
Jediný pohled do mapy všem napoví, že jediná možná přístupová cesta je neznačená odbočka z nově vyznačené zelené turistické cesty směřující od Pilské nádrže k Boru (resp. Borského sedla), mezi lesáckými značeními Na Páté a Na Čtvrté.

 

Cesta na Bohutínský vrch, 843 m.. Foto: Redakce ObjevBrdy.cz

 

Je neznačená, kamenitá, odbočující nad Perkanskou studánkou vpravo do lesa.
Jezdí po ní běžně těžařské harvestory, tak to není obyčejná, úzká pěšinka, ale alespoň 2,5 m široká cesta s dvěma rýhami od kol. Zatímco počátek cesty je neznatelný, po 300 metrech jde již o regulérní šotolinovou cestu, vedoucí na krásnou holinu (vytěžený úsek lesa).

Následuje prudké stoupání a po dalších 200 m jen lehce odbočíte vlevo do hustého porostu a jste na onom JV předvrcholu Toku, chcete-li na Bohutínském vrchu, ve výšce 843 m nad mořem.
Ještě loni tam byl nevlídno, pokácené tenké stromy zleva zprava. Pěšinku jsme vyčistili, pokácené stromky poponesli jen o dva metry dál. Nyní již vede na vrcholek hezká pěšinka, a dokonce se v místě objevilo i regulérní označení vrcholu.

A co dál? Buď stejnou cestou dolů (doporučujeme) anebo naopak ještě vzhůru k vrcholu Toku, ke Šraňku. Cesta tudy je však velice orientačně náročná a lehce můžete bez GPS zabloudit (sestup vlevo do údolí černočerného potoka Rezervy). Je lepší držet se pěšinou spíše vpravo a okolo výrazeného posedu s krmelištěm pro černou již lehce na asfaltovou křižovatku ke Šraňku. 
Odtud je to coby dup k Carvánce a nejvyšší hoře Tok (865 m).

Cesta na Bohutínský vrch, 843 m.. Foto: Redakce ObjevBrdy.cz

Ideální přístup je ryze pěší, i když na kole se také dá, ale výše budete kolo dozajista tlačit, cesta není pro cyklistiku vůbec vhodná (kamenitá cesta, strmé stoupání, pěšina s ostrými dolíky). V zimě pro běžkaře však doslova očistec, tam bude nafoukáno! :-)

Hezký den a myšlensky na krásné Brdy vám přeje vaše Redakce ObjevBrdy.cz

Diskuze

Průměrné hodnocení: 0%

Muži: 0% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 0% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

Článek zatím nikdo nehodnotil

Vyhledávač tras
Počasí v brdech