11|7|2022 - Redakce ObjevBrdy.cz
* Orlovský buk. Jeho stáří je odhadováno na více než 300 let, tyčí se do výšky 12 metrů, obvod jeho kmene je úctyhodných 358 cm!
Díky své výjimečnosti patří tento buk mezi chráněné památné stromy České republiky.
Při okraji lesa, přímo u parkoviště v Orlově nedaleko Příbrami uzříte Buk lesní, památný strom, pro něhož se vžil název "Orlovský buk". Kdo vyrazí z Orlova vzhůru po k Třemošné, pak stojí přesně uprostřed mezi jím a stávající dřevěnou sochou brdského ducha Fabiána.
Jeho stáří je odhadováno na více než 300 let, tyčí se do výšky 12 metrů, obvod jeho kmene je úctyhodných 358 cm!
Památným stromem byl vyhlášen již 20.10. 1981 tehdejším Krajským národním výborem.
To, že roste poněkud šikmo, není až tak problém převládajícího větru, jako spíše zastíněním okolního smrkového porostu.
Památný "Orlovský buk" (buk lesní). Foto: Petr Piskač, MBA
I tento buk totiž potřebuje dostatek světla a jeho "náklon" tak způsobuje touha po slunečním svitu.
Jeho vzhled a atraktivitu oceníte právě nyní, na podzim, když se zbarví do zelenožluta až žluta a stane se vděčným cílem fotografů. V zimě samozřejmě opadá.
V ostrém kontrastu však působí pojem "ochranné pásmo" tohoto památného stromu.
Dle zákona ochranné pásmo tvoří kruh o poloměru desetinásobku průměru kmene měřeného ve výšce 130 cm nad zemí. Z uvedeného tedy logicky vyplývá, že dřevěná socha Fabiána (odhalena 22.9.2018) stojí již v tomto zakázaném pásmu.
Divné je, že umístění sochy v předmětném ochranném pásmu bylo bez obtíží schváleno Správou CHKO Brdy, respektive AOPK ČR.
(pep)
Muži: 100% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 100% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%
Správa CHKO Brdy umístění neschválila ani na ochranné pásmo neupozornila, protože o tom, že Orlovský buk je památným stromem, nevěděla. Trošku je to moje chyba, tedy skoro víc, doporučil jsem umístění Fabiána v prostoru parkoviště, ale s kolegy jsem tuto problematiku neprojednal. Vzhledem k tomu, že jsem dávno před tím oznámil výpověď a taky z toho důvodu, že jsem byl přesvědčen o tom, že o Orlovském buku ví (oblíbené téma jejich mediálních masáží o ochraně památných stromů), tak jsem nechtěl zase vyvolávat střet s vedoucím správy, protože všechny moje připomínky nebral jako podněty, ale jako provokace a útoky na jeho osobu. Ve své podstatě by to bylo stejně "házení perel sviním", protože by to na správě nikoho nezajímalo a nic by to nezměnilo. Nakonec, jeho účast a široké úsměvy na slavnostním otevření jsou dostatečně výmluvné, neměl ani ponětí o památném stromu natož o jeho ochranném pásmu. Fotografie máte, docela bych o ně tento článek aktualizoval.
Dobrý den pane Urbane, myslíte tento náš článek? http://www.objevbrdy.cz/socha-brdskeho-ducha-fabiana-dnes-slavnostne-odhalena.html Ano, Mgr. Bohumil Fišer ze Správy CHKO Brdy je hned na 1. fotografii (v čepici, zády). Na místě jsme jej zaregistrovali, slavnostnímu odhalení byla aktivně přítomen (společná fota, atd.) Osobně nedokáži posoudit, jak hluboké má Správa CHKO Brdy povědomí o tom, co na jím spravovaném území se nachází, ale určitě je velmi smutný fakt, jak problematická osobnost v šéfovi Správy CHKO Brdy vězí. Osobně s tím máme bohužel tu samou zkušenost., jako vy. Nicméně umístění sochy do ochranného pásma památného (významného) stromu je nedodržení (porušení) zákona. A kdo jiný by jej tedy měl hlídat když ne Správa CHKO Brdy? Veřejnost? Otázka pak je, k čemu ty lidi na Ochraně přírody tam vlastně jsou a na jaké odborné výši jejich znalosti jsou.. Takhle to vypadá (dle vašich slov) na neznalost a amatérštinu. Zdravíme, děkujeme za komentář. Petr Piskač
Ano, to je ten článek. Ona ta ochrana přírody ze strany správy se spíše transformovala do roviny mediální, do práce s veřejností. Vše je podřízené mediálnímu obrazu správy a sběru tzv. lajků. Je tam i údajně jakási vědecká činnost, ale to je záležitost spíše nasmlouvaných externistů. Naprosto tam chybí to hlavní, a tím je - dovolím si to nazvat termínem provozní ekologie. Vedle redakční a fotografické činnosti se dělají se jenom údržbové a nevýznamné zásahové managementy, to co se tady dělalo dávno před zřízením CHKO a jinak v podstatě nic, není vidět žádná nadstavba oproti režimu VÚ. Ve své podstatě je to o hodně horší, protože se měly primárně dělat nutné zásahové managementy, které v režimu VÚ dělat nešlo, třeba investovat energii a finanční prostředky za účelem zachování a ochrany vrcholových rašelinišť, nebo do likvidace skládek v II. zónách, což je třeba případ Vystrkova, kde je zakonzervovaná dost rozsáhlá skládka komunálního odpadu. Předražené pastvy dobytka mohly počkat, konec konců sám jsem po čase dospěl praxí k názoru, že kosení či pastvy na lokalitách není potřeba opakovat každý rok, stačí 1 x za 3 roky a tím získat volné finance na jiné účely. Kdybych měl analyzovat příčiny toho, proč a jak, jaké výsledky má správa a jaký smysl má držet poměrně nákladný provoz bývalého újezdního úřadu a 8 zaměstnanců, tak bych už musel zajít příliš daleko a to nechci. Na druhé straně musím uznat, a upozorňoval jsem na tom v jednom rozhovoru pro Příbramský deník, někdy v roce 2013, 2014, že ochranáři ve vojenském území s problematickou a minimální zonací ve smyslu I. a II. zón nebudou mít v podstatě žádné pravomoci. Ale to už by bylo jiné téma. Obecně pouze uvedu, že na svou činnost v režimu VÚ jsem hrdý (uznávám, že řada lidí vč. vás toto nesdílí) a za svoje angažmá na správě se stydím.
21|11|2024 Jan: Po nalezení této trasy vhodné pro kočárky jsme se s rodinou a malým miminkem nadšeně vydali po lesní..
21|11|2024 Radomil Šukač: Nejhoršī