3|3|2018 - Petr Piskač, MBA
* Nestihli jste Lázské nemehlo 2018? *Nevadí, můžete kdykoliv vyrazit sami.. A dole navíc ještě jukněte na naše tipy, kam dál..
Nestihli jste Lázské nemehlo 2018?
Nevadí, můžete kdykoliv vyrazit sami.. A dole navíc ještě jukněte na naše tipy, kam dál..
Ptáte se kudy konkrétně vyrazit?
Mapka Pochodu Lázského Nemehla 2018:
Letošní 6. ročník organizátoři nazvali "Pochod po stopách brdských studánek".
Měří 13 km, respektive o malinko delší trasa 14,5 km (prodloužení "Na čtvrté", až k odbočce k Bohutínskému vrchu, 843 m).
A kudy přesně letošní ročník povede?
Startuje se tradičně na fotbalovém hřišti Sokola Vrtule Láz.
Pokračuje se přes Žernovou ke Skelné huti (seník, obora). Dále po k Bahenské lesní cestě.
Po ní buď:
- kratší varianta - po lesní cestě (13 km): po 400 m uhnout vpravo a šotolinovou cestou až ke studánce "Nad Perkanskou", k turistické cestě, ležící na Obecnické (Pilská nádrž - Borské sedlo).
- maličko delší varinata, stále po asfaltové cestě (14,5 km): po 400 m neuhýbat vpravo, ale pokračovat dále po silničce (stále Bahenská LC) opět až k turistické cestě, ležící na Obecnické (Pilská nádrž - Borské sedlo). Právě v tomto napojení cesta vlevo, do strmého lesa je z těchto míst jediná přístupová cesta k Bohutínskému vrchu (JV předvrchol Toku, 843 m). Pokud nevyrazíte nahoru, pokračujte dále příznivě z kopce dolů ke studánce "Nad Perkanskou".
Od 1. studánky poté opět stále dolů, po turistické cestě k Pilské studánce a okolo Pilské nádrže k lesní cestě Struhy, spojující Pilskou nádrž s Lázem.
Kdo přijede z daleka, může se v Brdech i s dětma prímově ubytovat!
A zde je naše mapkam doplněná o vaše individuální výlety:
Bohutínský vrch (843 m) - JV předvrchol Toku (+ 30 min navíc)
dříve byl zaevidován i v mapách na Seznamu a jeho název se již pevně ujal.
Dnes už na mapách pojmenován není, ale kótu 843 m v mapě stále najdete. Celkově jde o 4. nejvyšší vrchol Brd, bohužel, bez výhledu, ve smrkovém lese.
Z pohledu geografie však samostatným vrcholem není. Proč? Najdete zde, totéž platí i pro brdský vrchol Koruna. Cesta je místy velmi kamenitá, zcela nevhodná pro kočárky!
pramen Pilského potoka (+ 10 min navíc)
přítok známé Pilské nádrže, nyní důležité zásobárny povrchové pitné vody pro město Příbram a okolí.
Pilský potok poté opouští stejnojmennou nádrž, aby se po třech kilometrech vléval nedaleko JZ okraje Bohutína do brdské říčky Litavky, pramenící pod masivem Brdců (839 m), dále tekoucí přes Příbram, Jince, Zdice až k Berounu, kde se vlévá do mnohem větší řeky Berounky. Při povodních tak Berounu "zatápí" právě naše nijak regulovaná Litavka. Podívejte se přímo ku prameni.
Kdo přijede z daleka, může se v Brdech i s dětma prímově ubytovat!
další studánka "Nad Pilkou" (+ 15 min navíc)
leží na samém okraji Pilské nádrže. Má kameny vydlážděné boční hrázdění, jinak je zcela odkrytá a překrásná i bez jakékoliv stříšky! Místo se již nachází v ochranném hygienickém pásmu. Lidská noha tu neplechu jistě nanadělá, vždyť loni se tu v okolí těžilo a zaolejované harvestory se zde pohybovaly také. Nikomu to nevadilo. Studánka se špatně hledá, nutno si předem nastudovat cestu, případně využít GPS.
jezírko "U Poustevníka" (+ 20 min navíc)
Leží poblíž Pilské nádrže. Kde přesně? Objevujte jako my, chce to přípravu! :-)
Kdo přijede z daleka, může se v Brdech i s dětma prímově ubytovat!
bývalý vodní kanál Struhy (+ 5 min navíc)
téměř 18 km dlouhá kamenná strouha, která v dobách největšího rozmachu Březohorského rudního revíru přiváděla pro doly velice důležitou surovinu: vodu.
Kanál vedoucí nejprve od Pilské nádrže do nádrže Lázské, dále pokračoval okolo Lázské pily až k Bohutínu. Odtud se vinul přes Havírnu až na důl Drkolnov (historické vodní kolo) a dál do Březových Hor. Odtud také vznikl název lesní cesty "Struhy".
Místy je stále vidět původní koryto kanálu, vyskládané z plochých kamenů.
(pep)
Muži: 0% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 0% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%
23|11|2024 Jan: Po nalezení této trasy vhodné pro kočárky jsme se s rodinou a malým miminkem nadšeně vydali po lesní..
23|11|2024 Radomil Šukač: Nejhoršī