27|6|2024 - Redakce ObjevBrdy.cz
* Píšete nám do e-mailu další dotazy ohledně dětí v Brdech: kudy do nich? * Která hezká místa s dětmi je možno v Brdech shlédnout? * Jaká nástupní místa jsou pro vaše výlety nejvhodnější?
Vážení návštěvníci, milí rodiče!
Námi i letos Fabiánská hra 2018 způsobila doslova až záplavu pozitivních dotazů zejména rodičů s malými dětmi, kteří i letos chtějí hrát naši dětskou hru s Fabiánem a také kudy právě my doporučujeme vyrazit do CHKO Brdy ze strany právě Příbrami a jeho okolí..
Pojďme tedy společně na to!
Musíme uznat, že nás velmi správně směřujete, vždyť takový článek jsme tu ještě neměli, tedy dnes vám jej předkládáme. Abychom to udělali pro vás co nejpřehlednější, začneme v 1. dílu tím nejsnazším, co lze s dětmi v Brdech shlédnout: přístupy k brdským nádržím, které lákají.
Hned na počátku vám pro výlet s dětmi představíme Padrťské rybníky a nádrž Láz.
A vám velmi děkujeme za inspiraci a náměty. Vždyť co je větší radost, než skutečný zájem, vás, čtenářů? Velmi si toho ceníme a velmi si vážíme vašich pozitivních a pochvalných zpráv. Motivují nás k další práci. Děkujeme vám!
Nejdostupnější vodní nádrže v CHKO Brdy - ideální nástupní místa:
* Padrťské rybníky (Plzeňský kraj)
Padrťské rybníky existují více než čtyři století. Území, na nichž rybníky vznikly, bývalo kdysi hranicí dvou panství - mirošovského a rožmitálského. Od poloviny 16. století měly oba tyto celky jednoho majitele: vysokého úředníka a oblíbence krále Františka I. Floriana Gryspeka z Gryspachu.
Byl to nesmírně bohatý šlechtic a dobrý hospodář a byl to ten, který vdechnul oběma rybníkům život. Přesný rok založení obou rybníků není znám, první písemná zmínka je až z r. 1565 s názvy Hořejší a Dolejší Padrť.
Hořejší Padrťský rybník je obklopen lesy a bažinami, a odpradávna působil spíše tajemně.
Hosté, kteří na Padrti v létě byli, chodívali pouze po hrázi. Západní část Hořejšího rybníka objevili až v r. 1922 pražstí skauti, kteří si zde vybudovali svůj tábor. Hlavním se však stal Dolejší Padrťský rybník, pod jehož hrází vznikla ve druhé polovině 16. století obec Padrť a centrum brdského železářství..
Podrobněji u nás zde.
Foto: Petr Piskač, MBA, Redakce ObjevBrdy.cz
Nejlepší nástupní místo: obec Míšov, Plzeňský kraj
Turistické značení:
Délka trasy: 6,5 km
Dostupnost: pěšky, na kolech
Obtížnost: B (tabulka obtížností)
Naše trasy: MI1
Naše mapa: zde
* Nádrž Láz (Středočeský kraj)
Pod svahy brdských osmistovek Hradiště (841 m) a Brdce (831 m), a o něco nižší Bílé skály (721 m) pramení řeka Litavka, která naplňuje vodní nádrž Láz.
Nádrž byla budována v letech 1818 až 1820 především jako nutná zásobárna vody, potřebná pro příbramské doly a hutě. Původně nesla název rakouského arcivévody Františka Karla, syna rakouského císaře Františka I., který si stavbu nádrže přijel osobně prohlédnout.
Po dokončení měla hráz výšku 15 m a v tehdejší době patřila k nejodvážnějším stavbám v Rakousku-Uhersku. Přibližně po 35 letech provozu však Lázská nádrž čelila poruše výpusti a struktury hráze. Před provalením ji zachránila velká rekonstrukce r. 1857, kdy došlo k zesílení hráze včetně jejího rozšíření a tako umístění výpusti do nově vyražené štoly.
Nádrž Láz byla také propojena s o něco výše položenou Pilskou nádrží korytem, které od Lázu dále pokračovalo velkým obloukem až na Březové Hory (městská část Příbrami). Tento zděný povrchový kanál, zvaný Struhy dlouhý 17,5 km je u nás zcela ojedinělou technickou památkou a sloužil právě pro zásobování příbramských dolů a hutí.
Konečné úpravy její podoby v novodobé historii proběhly v letech 1991-1993.
Od té doby platí tyto číselné hodnoty: současná šířka hráze je v koruně 5 m (jako u Pilské nádrže), její délka je 245 m, výšková kóta koruny hráze je 643 m a samotná výška hráze je 15,7 m.
Nádrž zadržuje 829 000 m³ vody (cca polovinu objemu sousední Pilské nádrže).
Plocha zcela zalesněného povodí je 8,8 km², zatopená plocha je 15,50 ha plochy.
Podrobněji u nás zde.
Foto: Petr Piskač, MBA, Redakce ObjevBrdy.cz
Nejlepší nástupní místo: obec Láz U Příbrami, Středočeský kraj
Turistické značení: neznačeno
Délka trasy: 2,2 km
Dostupnost: pěšky, na kolech
Obtížnost: A (tabulka obtížností)
Naše trasy: L1
Naše mapa: zde
Pozor na Ochranné hygienické pásmo!
Vážení návštěvníci, je korektní na tomto místě upozornit, že obě nádrže se nachází v ochranném hygienickém pásmu. Je zde zakázáno koupání, táboření, umývání čehokoliv i koupání vašich mazlíčků (psi, atd.). Velmi vám děkujeme za respektování ochrany.
A co uvidíte v příštím 2. díle? Představíme vám Pilskou nádrž a Octárnu (v.n. Obecnice).
Těšte se!
Muži: 100% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 0% | Běžec: 100% | Cyklista: 100% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%
Stručný a přehledný. Můžeme doporučit!
Na Padrtě bych vzal děti od cca 4 let (přece jen 6,5 km je dost), ale k Lázské nádrži klidně i menší.
21|11|2024 Jan: Po nalezení této trasy vhodné pro kočárky jsme se s rodinou a malým miminkem nadšeně vydali po lesní..
21|11|2024 Radomil Šukač: Nejhoršī