Inzerce

V Brdech přes noc napadlo 17 cm sněhu (!) ale ani ten nevydrží..

12|12|2018 - Redakce ObjevBrdy.cz

* Na měřícím stanovišti ČHMÚ v Teslínech spadlo 17 cm sněhu! * Jen škoda, že se co nevidět oteplí až na +5°C a sníh opět roztaje.. * Jaké budou Vánoce?


V Brdech přes noc napadlo 17 cm sněhu (!) ale ani ten nevydrží..

Včerejší, celorepublikový příval sněhu přirozeně zasáhl i CHKO Brdy.

Tedy vnitrozemské horstvo s nadmořskou výškou téměř 900 m.n.m. Jak zaznamenal Český hydrometeorologický ústav na své měřící stanici v brdských Teslínech, sníh napadl zejména během včerejší noci, tj. z 11. na 12.12.2018.

Kolik? Okolo 17 cm!
Brdy jsou tedy opět v zimním kabátu, vrchol Třemošné (779 m) z našeho redakčního okna vypadá nádherně: krásně mrazivě bílý!

 

Údaj z Teslín, z webu ČHMÚ, 12.12.2018

 

Přesto všechno sníh opět nevydrží.
Zpočátku se denní teploty buzdou pohybovat pod bodem mrazu, případně kolem 0°C.
Avšak jen za několik málo dní meteorologové předvídají teploty opět bohužel vyšší: okolo +5°C.

Tedy z aktuálních meteorologických předpovědí vyplývá, že i tento sníh co nevidět roztaje, a Vánoce budou opět pravděpodobně na blátě.
Škoda!

 

Vrchol Třemošné hory v CHKO Brdy, 12.12.2018 v 8:15 hod ráno..


Co jsou to sněhorměrné polštáře?

Množství vody akumulované ve sněhu, které se každé pondělí v ČHMÚ vypočítává, je důležitou pomůckou jednak pro vytváření hydrologických předpovědí, jednak pro dispečery k manipulaci na nádržích vodních děl, a to zejména při jarním tání sněhu.

Data pro výpočet se získávají převážně manuálním měřením sněhu na stanicích ČHMÚ. Od zimní sezóny 2006/2007 se k těmto pravidelným měřením využívají také informace ze sněhoměrných polštářů.

V uzavřeném polštáři z polymeru (o ploše od 7 do 16 m2) naplněném nemrznoucím roztokem je umístěno tlakové čidlo, pomocí něhož se určuje vodní hodnota sněhu usazeného na povrchu polštáře. Ultrazvukové čidlo měří výšku sněhové pokrývky a standardně se měří také teplota vzduchu. Stanice může být doplněna anemometrem (měření rychlosti a směru větru) a nebo i dalšími hydrometeorologickými přístroji.

Například na polštáři v Orlických horách (v Luisině údolí) lze měřit odtok z plochy polštáře, který je sveden pomocí žlabů po obvodu polštáře do měřící šachty. Automatická stanice na Hanapetrově pasece v Krkonoších je osazena čidly pro měření teploty sněhu v různých výškách od povrchu (0 až 80 cm).

V dataloggeru s on-line přenosem mohou být v intervalu 10 minut zaznamenávány následující veličiny: vodní hodnota sněhu SVH  [mm]; výška sněhu SCE [cm]; odtok z polštáře [dm3] teplota vzduchu ve 2 metrech [°C]; rychlost větru [m.s-1]; směr větru [°], atd..

Od začátku byly testovány 2 automatické sněhoměrné stanice, a to na klimatické stanici Souš a na Churáňově. Postupem času je síť automatických stanic rozšiřována tak, aby byly měřením podchycené všechny důležité vrchoviny a hornatiny v České republice.  

Z kontinuálního měření lze poměrně přesně odhadnout začátek a průběh tání a měřit denní úbytky vodní hodnoty. Jelikož je ovšem sněhová pokrývka prvek prostorově velmi variabilní a síť automatických stanic není tak hustá, budou stále hrát manuální sněhoměrná měření hlavní roli.

Zdroj: Šimon Bercha, Martina Kimlová, stránky ČHMÚ

Diskuze

Průměrné hodnocení: 0%

Muži: 0% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 0% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

Článek zatím nikdo nehodnotil

Vyhledávač tras
Počasí v brdech