Inzerce

Turistická známka Třemošná nově také v Restauraci v Orlově

7|10|2021 - Redakce ObjevBrdy.cz

* Orlov se zařadil mezi brdské obce, kde najdete svatý grál turistiky: parkoviště - výlety - restauraci po výletě. * Osobně jsme ji vyzkoušeli. Super! * Navíc se restaurace Orlov zařadila mezi místa, kde po vašem výletě lze zakoupit dřevěnou turistickou známku Třemošná, turistickou nálepku, pohlednice a dát si tam své razítko.


Turistická známka Třemošná nově také v Restauraci v Orlově

Okružní výlet přes vrchol Třemošné hory (779 m) v CHKO Brdy patří nejenom mezi nejlépe dostupné, ale také mezi ty s nádhernými výhledy.

Z točny na západní straně krásně vidíte dopadiště na nejvyšším Toku (865 m) a jeho přiléhající východní vřesoviště.
Naopak z Kazatelny máte jako na dlani celou Příbram, včetně poutního místa Svaté Hory. Jihozápadním směrem pak lze spatřit jadernou elektrárnu Temelín a část Šumavy. 

Vrchol Třemošné je také poměrně dobře a lehce dostupný, což činí vrchol ještě atraktivnějším, než jiné vrcholy, poněkud více vzdálené od parkovišť. Když už jsme u parkovišť, to Orlovské patří mezi ty velkokapacitní a stále je zdarma. Tedy ideální místo k výletům k Pilské a Lázské nádrži, na nejvyšší Tok, zmíněnou Třemošnou a Malou Třemošnou, i Klobouček. 

Autor brdských pohlednic: Jan Harvánek

Restaurace Orlov na jaře změnila svého provozovatele. Po předchozím provozovateli se nově ceny vrátily na akceptovatelnou úroveň (cca 95,- až 120,- Kč za jídlo), přitom se však zvedla výrazně správná chuť jídel a rozsah nabídky. Propojení s blízkým Penzionem Orlov, kde bývají ubytovaní cyklisté, turisté i rodiny s dětmi bylo tedy dalším logickým krokem. 

Výlety v CHKO Brdy na straně Příbrami tak dostávají zcela nový rozměr a Brdy po pěti letech vzniku začínají nabízet plnohodnotný komfort ubytování, restaurací i výletů v takové podobě, jako v ostatních turistických destinacích, jako např. na Šumavě, v Jizerských horách. Pomyslná turistická svatá trojice: parkoviště - výlet - restaurace se tedy plní i v Orlově. Do písmene, ostatní obce mohou závidět.

Restaurace Orlov. Reprofoto: Redakce ObjevBrdy.cz 

 

Když v r. 2016 vznikla naše dřevěná turistická známka No. 2389 vrch Třemošná, věnovali jsme ji prof. Josefovi Hrabákovi, který byl od r. 1871 zastupujícím profesorem na katedře báňského a hutního strojírenství v Příbrami.
Místní, Příbramská pobočka KČT patřila mezi vůbec pět prvních založených klubů turistů v českých zemích vůbec. Poté, co příbramský klub vznikl, začal ihned značit v terénu: jako první byly označeny cesty právě k Pilskému a Lázskému rybníku, a to již na jaře roku 1890. Rychle následovaly další cesty, mimo jiné také Příbram - Třemošná (vrchol).

Reprofoto: Redakce ObjevBrdy.cz 

A právě tato známka, dále turistická nálepka, pohlednice CHKO Brdy včetně možnosti otisku turistického razítka "Pilská nádrž" a "vodní nádrž Láz" na vás čeká nově právě v restauraci Orlov.

Dobře vaří ve všední den i o víkendech, a ani ten zatracený vir, který nám ztěžuje život, nemá vliv na to, že ode dneška do odvolání zůstane otevřené výdejní okénko: pro nápoje i jídlo s sebou. Skvělé! 
Tak se zastavte, budete příjmeně překvapeni, tak jako my.

(pep) 

Diskuze

Průměrné hodnocení: 73%

Muži: 73% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 60% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

Karel Urban | | Muž | Chodec

Tvůrce nebo tvůrci návrhu zcela určitě nevycházeli ze slova "brdo", tedy z typického pohledu na Brdy, kterým se inspiroval i Jan Čáka, když navrhl a realizoval tzv. Brdskou vločku. Pro Brdy jsou charakteristické zaoblené, ploché, často nevýrazné vrcholy, díky kterým vznikají často vášnivé diskuze o tom, zda se jedná o vrchol či ne. Na turistické známce je vyobrazeno něco, co připomíná reliéf horské krajiny s typickými špicemi, nikoliv pohled na Třemošnou a její okolí. Jinak řečeno, co je vyobrazeno na známce, turisti přicházející do Brd od Příbrami a Orlova nikdy neuvidí. Ukazuje se, že snaha zaujmout za každou cenu výrazně převyšuje nad snahou o Brdech něco vědět a pochopit je a ve svém důsledku to do značné míry Brdy devalvuje.

Petr, redakce ObjevBrdy.cz | | Muž

Karle, děkujeme za názor. Uhodil jsi hřebíček na hlavičku, právě že každý vidíme Brdy trochu jinak, jinak než ten druhý, třetí, čtvrtý. Každý má zkrátka na ně pohled individuálně jiný (nemusí být podle jakéhokoliv vzoru). Brdy jsou hory, o tom není pochyb. A i když s tebou souhlasím o historii významu "brdo" nutně to neznamená, že všechny budoucí výjevy Brd musí být ve smyslu zaoblené muldy. Uvedu příklad: česká Horská služba (Krkonoše, Jizerky, Jeseníky...) má také ve znaku strmé štíty hor (dokonce zaledněných) přičemž podíváme-li se na Jeseníky, Jizerky, Šumavu a taky Krkonoše - také to jsou jen "muldy" (pozor, i muldy zabíjejí, ale teď neřeším otázku podcenění hor obecně, ale tvar). tedy i autor znaku Horské služby přivlastnil horám jejich typickou vlastnost: strmý tvar oproti údolí níže. Ze stejného důvodu jsem vycházeli tehdy i my, při tvorbě návrhu. A další důvod je naozajisto jasný: Třemošná od Hluboše vypadá opravdu jako skutečná strmá hora, stejně jako například z Třemšína.

Karel Urban | | Muž | Chodec

Nazdar Petře, díky za názor, možná někdy zacházím až příliš do detailu.

Vyhledávač tras
Počasí v brdech