Inzerce

TRASA PM9: Z Příbrami až na vrchol podbrdské Vojny (667 m)

667 m vysoký vrchol Vojna. Hrdě se tyčící jižně od Příbrami, přímo proti hřebenu o 112 m vyšší brdské Třemošné a obou Ohrádek. Krásný, neprávem opomíjený podbrdský vrchol.


TRASA PM9: Z Příbrami až na vrchol podbrdské Vojny (667 m)

Kdo má prochozené Brdy, nepozná na Vojně rozdíl.

Ani ve skladbě lesa, ani v barvě borůvčí, ani množstvím vysoké, a další lesní zvěře, která krásné okolní lesy obývá.
Přitom jde o vrchol, který je z Brdského hřebene nakrásně vidět, jako mohutná zalesněná pyramida, vystupující nad své, již mnohem nižší okolí. 

Vojna, to je pro Příbramany a obyvatele okolních obcí zkrátka známý a významný vrchol. Cizími turisty je však neprávem opomíjený. A to právě díky blízkým, lákavějším Brdům. Navíc jde o vrchol s krásnou i smutnou historií současně.

Až budete stoupat západními svahy, najdete zde velké množství hlubokých, zarostlých děr - pozůstatky tradiční, příbramské hornické činnosti. Železité rudy, olovnaté a stříbrné žíly, toto vše se zde těžilo a hledalo, a to již od pradávna. Po druhé světové válce zde byl na východních svazích Vojny založen jeden z historicky prvních uranových dolů na Příbramsku.

Vrch Vojna si však s sebou nese i název smutné historie 50-tých let, kdy jen o kousek dál, východním směrem vzniklo nechvalně proslulé vězeňské zařízení se stejnojmenným názvem: lágr Vojna.
Tento původně zajatecký tábor pro německé válečné zajatce sloužil v období 1949–1951 jako tábor nucených prací. Následně až do roku 1961 jako vězeňské zařízení pro politické odpůrce komunistického režimu. 

Celkový pohled na areál tábora.. Místo, kde se natáčelo mnoho filmů, např. seriál Zdivočelá země.. Pohled do tehdejší světnice.. Pohled do interiéru tábora: vyšetřovna.. 

Foto: Hornické muzeum Příbram, Památník Vojna


Obdobná zařízení existovala rovněž na Jáchymovsku a Slavkovsku ve spojitosti s těžbou již zmíněné, poválečné strategické suroviny: uranové rudy. Právě hned vedle lágru byl založen v r. 1948 bývalý uranový důl č. 2.

Vojna a okolí také výtečně posloužilo filmařům: televizní seriál Zdivočelá země (pamatujete?), filmy Piknik nebo Bumerang. Mimochodem: V roce 2014 zde probíhalo natáčení německého televizního filmu Nahý mezi vlky (Nackt unter Wölfen), ve kterém Památník Vojna ztvárňuje koncentrační tábor Buchenwald na konci března 1945.
Pro zajímavost: němečtí filmoví a televizní experti ocenili snímek Nahý mezi vlky jako nejlepší německý televizní film roku 2015 a udělili mu prestižní Německou filmovou cenu.

K ukončení hornické činnosti došlo na Příbramsku v roce 1991. Během období celých 44 let činnosti bylo z příbramského podzemí vytěženo na 48,8 tisíc tun uranu, 6,2 tisíc tun olova, 2,4 tisíc tun zinku a 28,9 tisíc tun stříbra. Výlet na Vojnu tak v duchu chtíc/nechtíc evokuje i tuto smutnou historii.

Na vrcholu najdete schránku s knihou, určitě se zapište!


A jak to šlo nám?

S Markétou parkujeme na Drkolnově, v ul. Šachetní (konečná BUS 1A), naproti Drkolnovskému parkovišti. Odtud pokračujeme jižním směrem. Za zděnými drkolnovskými garážemi strmě dolů, asfaltovou pěšinou dolů k travnatým Planinám. Z Planin pokračujte vzhůru k okraji lesa a podél něho okolo hrany Vokačovského rybníka a stále po vrstenici dále, až na cestu spojujícící Zdaboř s Bohutínem (viditelné bytovky).
Odtud strmě po cestě vzhůru do lesa k turistickému rozcestí Struhy   Dále stále vzhůru širokou lesní cestou až ke Zdabořské ul., pod Červenou.
Zde překročíme hlavní, březnickou silnici a pokračujeme mezi chatami pod Červenou vzhůru k lesu.
Nezapomeňte se v polovině otočit jako my! Uvidíte brdský hřeben Třemošné a Ohrádek pěkně proti sobě!

Nyní již vstupujeme do lesa. Na vrcholu stoupání (Nad Žežicemi), odbočíme doprava a po pokračujeme k Vojně. Těsně před prvními domky lesní pěšinou ostře k vrcholu. Ještě jedna cesta vzhůru k vrcholu vede skrze obec Vojnu, ale to nedoporučujeme zejména po dešti nebo za vlhka, budete totiž celí od bláta, jako my :-)

Vrchol? Ticho, klid, krásná, nedotčená příroda. Jen zvěř a my. Zapisujeme se do vrcholové knihy a vracíme se pomalu zpět. Určitě se sem podívejte, stojí to za to.
Tak ahoj příště! Markéta a Honza


 

Poznámka redakce: znáte k této trase důležitou informaci, historickou legendu nebo máte nějakou dobovou fotografii, 
o kterou se chcete s ostatními čtenáři podělit? Velmi rádi ji (foto, krátký text) na náš portál umístíme, včetně autorství.
Napište nám!

 

Parametry trasy

Číslo trasy PM9
Určeno pro: chodce, běžce, cyklisty
Délka trasy: 5,0 km
Startovací bod trasy: Drkolnov, Šachetní ul. (zastávka BUS)
Cílový bod trasy: Vojna (667 m)
Orientační čas: chodec 85 min., běžec 50 min., cyklista 29 min.
Značení trasy: po Modré značce, po Žluté značce, neznačenou cestou
Povrch: asfalt 20%, šotolina, lesní cesta 80%
Obtížnost: B - mírně obtížné  (O obtížnostech)
Vhodné pro děti: Ano

Fotogalerie

Zobrazit další foto..

Občerstvení

NÁŠ TIP:   Restaurace na Vršíčku, Březové Hory 1,2 km z místa: Drkolnov, Šachetní ul. (zastávka BUS)
NÁŠ TIP:   Restaurace Pivovar Podlesí 1,8 km z místa: Drkolnov, Šachetní ul. (zastávka BUS)
Pizzeria & Ristorante Atollo (Příbram) 1,2 km z místa: Drkolnov, Šachetní ul. (zastávka BUS)
Hospoda Na Hřišti (Bohutín) 2,8 km z místa: Pod Struhami

Trasa

Místo Vzdálenost Značení trasy Výška
Drkolnov, Šachetní ul. (zastávka BUS) 0,0 km bez značení 544 m
Na Planinách 0,4 km neznačenou cestou 535 m
Pod Struhami 1,4 km neznačenou cestou 544 m
Pod Červenou, Příbram 0,7 km po Žluté značce 574 m
Nad Žežicemi, turistické rozcestí 1,0 km po Žluté značce 592 m
Před Vojnou 0,9 km po Modré značce 611 m
Vojna (667 m) 0,8 km neznačenou cestou 667 m

Orientační výškový profil trasy

Mapa

Export trasy

Hodnocení uživatelů

Průměrné hodnocení: 100%

Muži: 100% | Ženy: 100% | Rodiče: 100% | Chodec: 100% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Byli jste na tomto místě? Podělte se s ostatními o své zkušenosti:

Petr | | Muž | Chodec

Krásný výlet na ještě hezčí vrchol. pro děti ráj!

Hynek | | Muž | Chodec | Vhodné pro děti

Jako alternativu doporučuji někdy sejít z Vojny lesem po jižní straně. Narazíte na cestu, která Vás vlevo dovede na rozcestí na kraji polí a lesa. Zde se Vám rozlije krásný výhled na okolí Třebska, Březnice, Rožmitálu. Dále zahlédnete Šumavu, Temelín...

Natka | | Žena | Chodec | Vhodné pro děti

Skvělý výlet. To jsme si s detmi daly :D Ale krásné. V okolí jsme navštívili jiz spoustu stezek a památek, ale tohle bylo super! :)

pavel | | Muž | Chodec | Vhodné pro děti

Připojím ještě informaci, že vrchol Vojny je nejvyšším bodem třetího z podcelků Brdské vrchoviny, který nese název Příbramská pahorkatina (mimochodem vyšší, než více známé Hřebeny) a současně také nejvyšším bodem města Příbrami. Občané ze Zdaboře uvažují o zřízení naučné stezky, vedoucí od nedávno upravené studánky nad městskou částí přes Žežické skály (mimochodem další velmi zajímavý útvar, dokonce s pěkným výhledem) až na Vojnu. Odtud výhled bohužel není, ale byl jsem ujištěn, že vlastník pozemku (soukromá osoba) by zřejmě byl svolný s vybudováním a provozem jednoduché dřevěné konstrukce - rozhledny. Výhled z ní by byl mimořádný a mohla by se stát zajímavým cílem výletů. I díky snadné dostupnosti.

Vyhledávač tras
Počasí v brdech