29|1|2019 - Jiří Veselý a Čso
* Nejen v Brdech stále mrzne. * Přikrmujete ještě? Měli byste, a to až do března. * Poradíme vám čím krmit, jaké krmítko zvolit a uvnitř článku najdete plakát ptáků. Poznáte tak, co k vám létá na vaše krmítko!
S vytrvalým mrazivým počasím mají ptáci výrazně zhoršené podmínky pro přežití.
Pokud se budete držet několika zásad, můžete jim přikrmováním významně pomoci.
Musíte mít na paměti, že umístěním krmítka na svou zahradu či balkon (i parapet okna) na sebe berete velkou zodpovědnost. Ptáci tvoří tukové zásoby především v druhé části dne.
Při rozhodování, kde se před nocí nakrmit, počítají také s vaším krmítkem, a pokud v něm bude potrava chybět, může být již pozdě shánět ji někde jinde. Pokud se tedy rozhodnete ptáky přikrmovat, měli byste to dělat zejména pravidelně.
* krmíme od listopadu do března
* množství potravy přizpůsobujeme aktuálnímu počasí. Více krmiva podáváme za mrazů a vysoké sněhové pokrývky
* krmítko umístíme alespoň 1,5 m nad zemí, ideálně na závětrné a nerušené místo
* potrava musí být vždy chráněna před sněhem a deštěm
* krmení pravidelně doplňujeme a krmítko čistíme od trusu a slupek
* nikdy nekrmíme plesnivým či jinak zkaženým krmivem. Vhodné potraviny z naší kuchyně jsou např. neslaná vařená rýže a brambory, strouhaná mrkev, vločky, syrové maso nebo lůj
* pozor na skleněné plochy v blízkosti krmítka. Ptáci do nich mohou narážet a vážně se poranit či zabít. Zabezpečíme je záclonami nebo nálepkami
* čím rozmanitější potravu v krmítku nabídneme, tím více druhů pozorujeme
* nezapomínejme na pítko! I v zimě ptáci potřebují vodu
Nejběžnějším způsobem přikrmování ptáků je sypání potravy na klasická dřevěná krmítka.
Dřevo je určitě vhodnější materiál než kov, který namrzá a klouže, můžeme ale použít i krmítka plastová, která se navíc dobře čistí.
Potrava v krmítku musí být chráněna před vlhkostí – krmivo zvlhlé deštěm nebo sněhem se rychle kazí. Krmítko má proto mít stříšku, která o několik centimetrů přesahuje základnu. Ta má být dostatečně velká (alespoň 20 × 20 cm), aby se na ní ptáci příliš netísnili a vešly se sem i větší druhy,
jako je kos.
V místech, kam nechodíte denně, jako jsou zahrádky u chat a chalup, je výhodné samonásypné krmítko. Při dostatečné velikosti zajistí, že zde bude stále zásoba potravy i po několik týdnů. Praktická jsou i krmítka tubusová, která dobře chrání potravu před znečištěním. Navíc se zde ptáci příliš nepotkávají a minimalizuje se tak přenos infekcí.
Kdo nemá zahradu, může krmítko umístit na balkon.
Je-li krytý, nemusí mít krmítko ani vlastní stříšku – stačí jednoduchý dřevěný tác. Pozor ale na skleněné plochy, jako jsou okna a dveře – krmítko by na balkoně mělo být umístěno přímo u nich, nikoliv třeba na zábradlí dva metry od skla.
Ptákům by tak hrozilo, že do něj narazí a zabijí se (skla můžete zabezpečit samolepkami, které seženete na eshop.birdlife.cz). Nemáte-li ani balkon, můžete krmítko umístit na okenní parapet či pomocí přísavky na okenní sklo.
Potrava přezimujících opeřenců je převážně rostlinná a tvoří ji různá semena, jádra, bobule a jiné plody. Většina ptáků nejlépe přijímá slunečnicová semena. Vrabci nebo hrdličky uvítají také obilná zrna jako oves, proso a pšenici.
Když ponecháte na podzim několik jablek na stromě, budou vám za ně vděční kosi a kvíčaly, a budete-li mít štěstí, dočkáte se i pestrých severských návštěvníků – brkoslavů. Strakapoudy, sýkory či brhlíky pohostíte tukovou směsí v podobě lojových koulí, které ale vybalte ze sítěk. Ptáci se v nich totiž mohou zachytit drápky; popadané síťky navíc přitahují svou vůní psy, ježky a další zvířata, která je mohou pozřít, a způsobit si tak vážné zdravotní potíže.
Koule proto spíše vložte do nosičů (raději nekupujte levné koule z palmového tuku, jehož produkce má katastrofální dopad na biodiverzitu, a navíc ptákům často ani nechutná). Kvalitní tukové krmení s přídavkem bobulí či hmyzu seženete např. na www.zelenadomacnost.com, kde nabízejí i držáky na tukové koule a koláče, kvalitní krmení i krmítka.
Třeba vám pomůže tato skica..
- designová plastová krmítka z kvalitního plastu Plastia: www.plastia.eu
- samolepky ptáků na sklo jako ochrana před naražením ptáků do skla: eshop.birdlife.cz
- kvalitní tukové krmení s přídavkem bobulí či hmyzu: na www.zelenadomacnost.com
- krmení v biokvalitě od firmy PROBIO: www.probio.cz
Zdroje:
Česká společnost ornitologická a D. Hořáková
Jiří Veselý
Muži: 0% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 0% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%
23|11|2024 Jan: Po nalezení této trasy vhodné pro kočárky jsme se s rodinou a malým miminkem nadšeně vydali po lesní..
23|11|2024 Radomil Šukač: Nejhoršī