6|7|2020 - Redakce ObjevBrdy.cz
* S velkou slávou byla 28. září 2018 otevřena nová Lesnická naučná stezka Klobouček.
* Prošli jsme si jí pěkně v klidu v pracovním týdnu, za slunečného dne. * Jak se nám líbila?
S velkou slávou byla 28. září 2018 otevřena nová Lesnická naučná stezka Klobouček.
Prošli jsme si jí pěkně v klidu v pracovním týdnu, za slunečného dne. Chtěli jsme si sami udělat vlastní dojem a obrázek, a hlavně nikam nespěchat.
Na závěr ji porovnat s naučnou stezkou Rožmitál pod Třemšínem, v okolí Štěrbiny, která se také otevřela v tomto roce.
Čeká nás celkem 12 zastavení, ale pozor!
Nikoliv 12 informačních panelů. Do počtu dvanácti zastavení se počítá i některý zásadní průchozí bod, informačních panelů je ve skutečnosti daleko méně.
Počátek lesnické naučné stezky Klobouček najdete v Obecnici, nedaleko Příbrami, na okraji parkoviště uprostřed obce naproti prodejně COOP. Zde je umístěn 1. startovní informační panel s popisem a navíc masivní kámen, na němž je umístěna ilustrační mapka.
Vyrážíme západním směrem, k počátku Kloboučecké lesní cesty.
Kdo je ze starších turistů zvyklý na běžné značení naučné stezky, ostrouhá, Brdy jsou opět unikátní, musíte jen po běžné zelené značce. Kdo ví, proč desítky let zaběhlé značení v celé ČR právě zde nevyhovovalo. Na křižovatce se Zelenou linií opouštíme Kloboučeckou a pokračujeme pod bučiny na východní straně Kloboučku (703 m).
Foto: Petr Piskač, MBA (redakce ObjevBrdy.cz)
Cestou mineme zcela nové studánky: Smrkovou a Jedlovou.
Smrková studánka je dokonce z cesty označena řádnou turistickou značkou "pramen", což je dobře, pro turisticky znalé značka naprosto srozumitelná. Studánka krásná, včetně umístěných hrnéčků - to je povedené.
U Jedlové studánky je to samé. Nicméně nás vítá první posezení. Po délce řízlé smrkové kmeny bohatě postačují, ale.. Nějak ta rovina posezu pokulhává. Poloviny kmenů natočeny tak, že je celá lavička a i sedák prostě z kopce. Ten, kdo ji tvořil, jakoby spěchal, moc práce jí nedal, jakoby to bylo šito horkou jehlou, šup aby to bylo.. Škoda! Sedět se dá, ale možná aby zde lidé dlouze neseděli, mají o důvod proč rychle vyrazit dál..
Na místě jsou cyklisté, ptáme se otevřenými otázkami, jak se jim posezení a studánky líbí. Zazní právě tato kritika, posezení spíš úsměvné, než-li praktické.. Ale kdo ví, třeba to byl opravdový úmysl a je to dle stavitelů správně.
Foto: Petr Piskač, MBA (redakce ObjevBrdy.cz)
Odtud již stoupáme vzhůru k Louce pod Kloboučkem.
Zde kdysi stávala hájovna a k té se váže i tradiční pověst. Zde však pozor! Stezka pokračuje dále po okraji loučky až pod strmé, východní svahy Kloboučku. Šotolinová cesta k severu je tak možná zkratka pro vaše děti, pokud je už bolí nohy.
Jakmile podejdete kloboučecké bučiny, dostanete se na nově vytěženou planinu s výraznou skalkou, kde údajně v minulosti stávaly milíře. Co se nám zdá velmi povedené, jsou dobové fotografie, návštěvníkům přiblíží tehdejší práci a živobytí.
Dál vám však cesta vezme doslova dech: zatímco mnoho turistů si v Brdech stěžuje na značené cesty výhradně po alfaltových silnicích uprostřed CHKO, zde jakoby "překážky" díky kouzelnému prstenu princezny Arabely najednou padly a čeká vás výhradně klikatá, horská, kamenitá cesta suťovým polem pod Kloboučeckými skalami.
Také okolní vykácení zde určitě pomohlo, jinak by šlo jen o pouhou cestu lesem.
To chválíme, bylo vidět, že záleželo na tom, jaký dojem na návštěvníky celá stezka udělá. Takže po kamenech vzhůru, super! Co už je zásadní, je na počátku stezky jasná informace o tom, že s cyklokolem nebo kočárkem sem určitě ne, tedy nesjízdné. Dosti praktická informace, která chybí, bohužel. Cyklista od Jedlové studánky byl překvapen. Nemile.
Foto: Petr Piskač, MBA (redakce ObjevBrdy.cz)
Na vrcholu Kloboučku poté uzříte další lavičkové posezení: u Dubu - samotáře.
Díky vykácení vás čeká zajímavý výhled k východu - jako nejvýraznější body uvidíte vysoké komíny příbramských Kovohutí a také Příbramské teplárny.
ZDE VŠAK POZOR PODRUHÉ!!!!!!! U okraje skal není jakékoliv zábradlí, proto pozor na vaše děti!
Pád z osmi metrů do sutě pod vrcholem Kloboučku může být pro dítě i pro dospělého fatální.
Lidí, co si např. fotili selfie a zřítili se, bylo už spousta a zákon Mrs. Murpyhové říká, že "může-li tu někdo spadnout, časem i spadne.." mluví za své.
Celkové informace o Lesnické naučné stezce Klobouček
(výhradně naše informace, nekopírovat bez odkazu)
----------------------------------------------------------------------------------------
GPS parkoviště: 49°42' 54.19" N 13°56' 47.45" E
Značení:
Povrch: převažuje šotolina, lesní pěšina, méně pak asfalt, louka.
Pod vrcholem Kloboučku (703 m) výhradně strmá kamenitá cesta.
Celková délka trasy: 7,5 km (převýšení 381 m)
Zkrácená varianta trasy: 5,2 km (převýšení 218 m)
Čas: 2,5 hodiny (delší trasa), 1,5 hodiny (kratší trasa),
Počet evidovaných bodů: 12
Počet infopanelů: 7
Počet studánek při trase: 3
Investor: Vojenské lesy a statky ČR, státní podnik
POZOR! POZOR! POZOR!
* Nevhodné pro příliš malé děti, tj. do cca 5 let věku (délka a náročnost).
* Nesjízdné pro cyklisty, kočárky (200 m kamenitý úsek pod Kloboučkem, a v okolí Kloboučku).
* Na vrcholu Kloboučku není jakékoliv zábradlí, pozor na pád ze strmých skal!
Foto: Petr Piskač, MBA (redakce ObjevBrdy.cz)
Z vrcholu Kloboučku už klesáme k západu, k Obrázecké cestě.
Kdo se z dětí naplno rozhlédne, najde i krásný hřib. Opět vás tu přivítá infopanel a ilustrační schéma stezky. Nyní již částečně po asfaltu, částečně po šotolině klesáme ke Studánce pod Kloboučkem.
Opět vidíme část zachovalého původního porostu. Takto to kdysi v Brdech podobně vypadalo.
Okolo Bukové studánky zamíříme nyní k severu, k Obecnické nádrži, u které se nechte zmýlit: nepokračujte po silničce, ale stále po zelené značce lesem k okraji louky s názvem Solarka.
Foto: Petr Piskač, MBA (redakce ObjevBrdy.cz)
Přes louku výraznou pěšinou 200 m až do míst, kde na Obecnickém potoku stával kdysi První hamr (poslední informační panel). Po několika desítkách metrů jste již zpět na okraji Obecnice.
Po dalších 300 m pak na vašem parkovišti, výchozím bodě.
+ minimum asfaltu, cesta vede skutečně přírodou
+ ryze horská, krásná a odvážná kamenitá 200 m cesta v okolí Kloboučku
+ nově zpřístupněné studánky Smrková, Jedlová, Buková
+ zmínky o původních tradicích
- špatně provedená posezení (dojem návštěvníka:"šito horkou jehlou, aby to rychle bylo.."?)
- nerespektování běžného a zažitého turistického značení ("naučná stezka")
- chybějící zásadní informace na počátku: nesjízdné s kočárky a koly, ryze chodecká trasa, pro děti od 5/6 let a více
- chybějící zásadní bezpečnostní informace na vrcholu Kloboučku: upozornění na nebezpečí pádu ze strmých skal (když už bez jakéhokoliv zábradlí nebo varování)
- celkově špatný dojem z "levných" infopanelů (porovnání se stezkou v Rožmitálu - vzhled i informace)
- chybějící QR kódy, interaktivní a reálné ukázky dřevin, stop zvěře, druhy hub, atp.
- chybějící jakýkoliv krytý přístřešek na trase
Jen kousek od Rožmitálu pod Třemšínem vznikla letos také nová naučná stezka v okolí vrcholu Štěrbiny (753 m). Investorem bylo město Rožmitál pod Třemšínem.
Pro porovnání uvádíme výrazné rozdíly:
+ na počátku naučné stezky krytý přístřešek (na rovině)
+ krásné, bohaté interaktivní a reálné ukázky dřevin, stop zvěře, geologie
+ další 2 kryté přístřešky po trase /Bílá skála a u Drtiče - také na rovině/
+ dobře značeno označníky se šipkami
+ na vrcholu Drtiče krásné dřevěné zábradlí, které proti pádu plně postačuje
- auto opravdu až na okraji lesa, bez auta dlouhý a náročný přístup z Rožmitálu
- nerespektování běžného a zažitého turistického značení ("naučná stezka")
Toliko naše zkušenost. Přejeme hezký zážitek v Brdech!
Muži: 80% | Ženy: 100% | Rodiče: 100% | Chodec: 100% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%
Za mě i bezva "Kloboučkovská" alternativa s delší trasou http://www.objevbrdy.cz/trasa/trasa-ob4-okruh-z-obecnice-na-kloboucek-kamenne-schody-albrechticky-potok.html
Musím se trochu NS zastat. Na letáčku, který je k disposici u startu NS na parkovišti, se uvádí, že část cesty mezi zastaveními 4-6 vede z větší části po pěšině členitým terénem a trasu lze zkrátit od č. 4 po č.8 - což je snadno schůdné a sjízdné i pro cyklisty a dokonce i pro kočárek (atd.). Informace o náročnější části trasy, vhodné jen pro pěší, by však opravdu mohla (a měla) být podstatně zdůrazněna. Zábradlí na vrcholu Kloboučku mi osobně přijde tak trochu zbytečné, ale informace o nutné opatrnosti a možném pádu ze skal, už ale nikoli. Pokud jde o značení - dostala se ke mně informace, že tradiční značení NS - bílý čtverec se zeleným úhlopříčným pruhem - se již obecně opouští ve prospěch klasického turistického pásového značení - údajně poklesla znalost tur.značení u veřejnosti a značení užívané pro NS prý dnes vyvolává u některých lidí zmatek :) . Jinak si ale myslím, že se NS povedla, a trocha nepohodlí na lavičkách "z kopce", by mne nerozházelo. Ale nejméně jeden, ale spíš dva přístřešky (altány) na 7 km dlouhé trase, by ji určitě zatraktivnily.
Pane Pavle, jenže ty letáčky, o kterých píšete, tam na místě nebyly. Schránka prázdná.
Chci jen vyjádřit svůj názor. Mám rád Brdy ( a nejen Brdy) takové, jaké jsou. Co nejvíce přírodní, nevylepšované, neznásilňované. NS je vyznačená v krásném koutě Brd a provedené zásahy (sedátka, cedule, upravené studánky...) jsou pro mě na hranici únosného. Altány nebo přístřešky jsou naprosto zbytečné stavby, které narušují "nedotčenost" přírody a jejich funkci nahradí pláštěnka v batohu, nebo chvilka nepohody v mokrém oblečení. Stejně tak zábradlí na vrcholku Kloboučku. Jen by hyzdilo tohle krásné místo! Jsme snad svéprávní lidé a dokážeme vyhodnotit nebezpečí i bez cedule. Nechci být jako přihlouplý Američan, který musí být v kavárně upozorněn, že se může od horké kávy opařit. Stejně tak další informace typu: náročnost, sjízdnost pro cyklisty, kočárky, případně počet kaluží nebo zatáček je ničením zážitku a radosti z objevování a vytrácí se tím kouzlo dobrodružství. Navíc jsou tyto údaje subjektivní. Kdejaký cyklista hodí na chvilku kolo na rameno, tatínek zaparkuje kočárek pod stoupáním, vezme děcko na ramena a jsou na vršku. A trochu křivá lavička? Pořád lepší, než unifikovaný prefabrikát z IKEI, byť s certifikátem FSC. Vím, že se mnou nebude každý souhlasit, ale já to tak cítím.
Dnes jsme si prošli naučnou stezku i s prodloužením přes kamenné schody. Nemůžu souhlasit s mínusy autora článku. Stezka je sice značena "jen" zelenou značkou, ale je značena dobře, nikde není možné přejít odbočku. Nechybí tam ani QR kódy, ani jiné informace. Tabule jsou zpracované hezky a různé druhy stromů, keřů a rostlin můžou rodiče ukázat dětem během cesty sami. A k zábradlí na vrcholu se snad ani nechci vyjadřovat. Na Brdech jsou prostě skály a s tím se musí počítat. Celkově se mi procházka moc líbila.
Trasa je značená zeleně, spíš pro větší děti, naše si lezení po skalách pod Klobouckem moc užily. Trasa se dá zkrátit a vyhnout se Octarne, od čísla 9 dolů ke 2. Za mně výborné, ve studankach chutná voda. Lesy nádherné.
Jenom doplnění, značení stezky po dohodě s VLS provedl KČT.
22|11|2024 Jan: Po nalezení této trasy vhodné pro kočárky jsme se s rodinou a malým miminkem nadšeně vydali po lesní..
22|11|2024 Radomil Šukač: Nejhoršī