13|1|2017 - Martin Šálek a jeho FB profil
Důležité, čerstvé, aktuální informace o sjízdnosti běžeckých tras v brdech (Příbramsko),
obce Kozičín, Orlov od Martina Šálka..
Celá Slaninská cesta protažená na asfalt, od hájovny až na Pilskou důkladně posypaná - zcela nesjízdné na běžkách.
Lze jít z Kozičína kolem vodárny, směrem na Bohutín, ale jak se dostanete na Prokopskou, téměř se nedá jet, od Bohutína až na Pilskou protaženo na asfalt.
Z Orlova na hájovnu nad Kozičínem (Hájovna u Slaniny - poznámka redakce) je cesta v pohodě, ale končí u hájovny,
kde se napojuje Slaninská - posypáno.
Aktuálně protažená i cesta Buršovská a Třemošenská,
ta je také posypaná, přesto, že není asfaltová. Je na ní cca 6cm vrstva čerstvého sněhu, dá se jet, ale samozřejmě to drhne! Pokud máte v plánu jít o víkendu na běžky z těchto dvou míst, rozhodně nedoporučuji, nebo na hodně starých lyžích, případně na sněžnicích mimo cesty.
Martine, jste úžasný, my i ostatní běžkaři vám děkujeme za aktuální informace!
Foto: Martin Šálek
Muži: 76% | Ženy: 100% | Rodiče: 0% | Chodec: 70% | Běžec: 0% | Cyklista: 87% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 76%
Poměrně překvapivá informace. Kdy si už VLS uvědomí, že v zimě pošlou své zaměstnance a nasmlouvané firmy na pracák a ukončí dočasně činnost? Stejně tak další, např. co vykonávají na území výkon státní správy? Pak je tady druhé řešení. Místo kvílení na sociálních sítí někdo jednoduše zpracuje návrh a projedná ho s VLS a Správou CHKO Brdy. Tedy stejným způsobem, jakým v ČR vznikají respektované lyžařské trasy. Pak zcela jistě a nepochybně nikdo nebude lyžařům v těch vzácných chvílích, kdy v Brdech napadne sníh, ničit stopy.
Jaroslave, musíme s vámi souhlasit. Nemáme nic proti nutné zimní údržbě. Je ale opravdu "náhoda" že byly vysypány velmi rychle cesty, zakreslené pro běžkaře v naší mapě. Pro nás jsou fotografie velmi šokující, navozují dojem, že o průjezdnost tu zhola nešlo (stačil by totiž čtvrtinový posyp), zbývá tedy bohužel jediné vysvětlení: někdo úmyslně škodí! Snad můžeme naznačit, že stávající stav je podrobně zadokumentován a bude se brzy řešit na mnohem vyšší úrovni. Budeme se ptát jak VLS, divize Hořovice, tak vedení CHKO a samozřejmě jejich nadřízených orgánů. Budou to dotazy na konkrétní osoby a vždy bude u nás veřejně prezentováno, jakých odpovědí jsme se dočkali či nedočkali, i to je možné, avšak nutno podotknout vždy ke škodě těch, kteří se mylně domnívají, že veřejnost a média lze jednoduše kdykoliv porazit. Nelze! Vždy je lepší mít veřejnost na své straně, v tom se shodneme. Navíc letošní rok je volební a my se budeme konkrétních kandidujících osob ptát, jak se k takovým to excesům staví. Pokud si někteří lidé v některých konkrétních organizacích myslí, že jsou nedotknutelní, budou to nyní mít možnost dokázat. Díky malým kamínkům může dojít k velkému zemětřesení, ostatně i v přírodě tomu tak je: obrovskou zkázu většinou "započnou" drobné, avšak zásadní příčiny. Pat nečekejme, umíme být velmi vytrvalí!
Souhlasim s redakci. Tentokrate to dotycny s "upravami" velmi, velmi prehnal. Take bych rad vedel, proc se tak stalo. 2 tuny kaminku na 1 km cesty ukazuje na dve veci: prvni je ta, ze VLS maji asi neomezeny rozpocet (super, to se pri investicich bude hodit!) a ta druha je ta, ze si tam ty lidi s temi traktory delaji co chteji, nezavisle na vedeni. Skoro bych rekl, ze o tom vedeni VLS nema ani sajn. No, asi to fakt chce prdu shora, aby se nekterym konecne rozsvitilo. Jinak super stranky!!!!!!! Libi, lajkuju a tesim se opet do Brd!
Milá redakce, než začnete problém posypaných cest řešit na mnohem vyšší úrovni a dojde tím k velkému zemětřesení, přijměte pár logických poznámek. Pokud vím, tak ani VLS ani správa CHKO nedostala dodnes žádný oficiální podnět k jednání o zřízení nebo vyznačení lyžařských tras v Brdech. Ten, jak píšu dále, je potřeba zadat s dostatečným předstihem. Dohoda a vstřícnost by u obou organizací určitě byly. Jako podnět nelze brát zákres v mapě na Vašem webu. To jistě uznáte. Také si přeci nemyslíte, že vedení VLS intenzivně sleduje váš web a ve chvíli, kdy na něj vyvěsíte mapku s lyžařskými trasami, na ně pošle sypače! V Brdech, na rozdíl od klasických lyžařských destinací jako je Šumava, Krušné hory, Krkonoše..., probíhá lesnické hospodaření celoročně, protože to na rozdíl od hor, dovolují přírodní a sněhové podmínky. Na této práci je závislých dost místních i cizích firem a vlastních zaměstnanců VLS. Místa těžeb a dalších prací se často zadávají formou veřejné soutěže. Ta se vypisuje vždy minimálně tři měsíce před jejich začátkem a jejich dokončení je také časově omezeno. Všechny termíny jsou smluvně ošetřeny pod hrozbou sankce. Páteřní a další důležité cesty se prostě ošetřit musí. Nejde jen o lesnický provoz, ale i o dostupnost v případě nějakého úrazu, ať pracovního nebo sportovního. V dnešní době známe případy, kdy se lidé soudí se správcem lesa o zodpovědnost za pád větve na turistickou trasu, nebo při pádu z kola o špatnou údržbu lesní cesty a tím svalují odpovědnost na jejího majitele. Nedivte se, že se správci lesa snaží těmto případům předcházet. Ještě k hustotě posypu. Nevím, jestli na to existuje nějaká norma, ale zkuste se posadit do auta na odvoz dřeva, naložte si cca 25t za sebe a vydejte se s ním po odvozní cestě z kopce dolů. Garantuji Vám, že se vám bude zdát každý posyp nedostatečný! Na závěr, až se vydýcháte, zkuste zapnou hlavu, rozeberte moje argumenty a zkuste místo vyhrožování a osočování najít nějaké pozitivní a konstruktivní řešení. To je totiž správný přístup! Aby se Vám lépe přemýšlelo, vyražte na lyže do Brd a jistě najdete krásné trasy co nebudou posypané. Zkuste lesní průseky a vedlejší lesní cesty, však je jich po Brdech dost! S přáním všeho dobrého Pavel.
Pavle, ach jo! Jistě máte v lecčems pravdu. Ale pokud byste sledoval tenhle portál poctivěji, redakce v několika článcích napsala, že chce kulatý stůl, kde by se všechny strany domluvily (viz např. článek Aktuální zprávy z Brd 4) - alespoň já to tam vidím. K vyznačení cest: proboha, nepodsouvejte veřejnosti, že může pan XY podávat na CHKO či VLS návrhy běžeckých tras :) Víte co je smutné? Že o Brdech, které vojáci opouštějí, se vědělo min. 2 roky. Nyní uběhl další rok. Tj. dohromady 3 roky. 3 roky nulové aktivity. Co na to značkaři? Co na to CHKO? Co na to VLS? Přece pan/paní XY nemůže tuto práci dělat za tyto organizace. Navíc, kdy do toho mohla mluvit veřejnost? Mě se zdá, že jen obhajujete VLS, ale právě VLS má máslo na hlavě. Navíc z vaší reakce plyne, že těžba dřeva je v CHKO prioritní, jsem rád, že jste to napsal, veřejně se o tom mluví na Facebooku (několik skupin komentující Brdy). Snad tenhle portál poprvé obhajuje to, co by mělo především převládat: turistika, sport, ochrana přírody a dost supluje práci takových organizací, jako je CHKO, nějaká destinační společnost, a další. Vždyť všichni mohou v Brdech existovat společně. Je tedy vůle sednout si ke kulatému stolu?
Díky všem (i panu Pavlovi) za reakce, velmi si jich vážíme.. Ano, pan Honziš má pravdu: několikrát jsme navrhovali a nyní to chceme udělat veřejně co nejdříve: připravujeme pracovní skupinu, která by měla reprezentovat Brdskou veřejnost a co nejdříve sezvat všechny dotčené organizace k jednomu kulatému stolu. A jak jsme již několikráte deklarovali, je v zájmu všech, domluvit se tak, aby došlo ke společnému kompromisu. Nikdo jistě nechce něčí "hlavy". Na druhou stranu: nekomunikace, vůbec nechuť najít společnou řeč je známka neochoty a úmyslu nevyhovující stav zakonzervovat co nejdéle to půjde. A jak my v redakci vidíme diskuse tady i jinde, brdská veřejnost se bouří, chce změnu. I my (jako jiná média) budeme informovat o chuti/nechuti všech organizací začít u kulatého stolu jednat, výsledky veřejně prezentovat a ctít. Snad poslední poznámka k textu pana Pavla (jinak velmi rozumnému, za nás pochvala): pane Pavle, zkuste se vcítit do myšlenek člověka, který do Brd jede běžkovat 40-100 km. Den předtím si přečetl, jak je to fajn, jak si hezky zajezdí a druhý den najde zcela nesjízdné cesty a kamínky. Ne každý Pavle třeba zná Brdy jako vy. Ne každý si troufne mimo cesty tam, kde to nezná. A nezapomeňte, že i tito přijíždějící turisté podporují zaměstnanost a příjmy obcí (ubytují se, stravují se..) Také spoluvytváří zaměstnanost v regionu, to přece nemůžete popřít. Tedy nejsou to jen VLS, kteří zaměstnávají tento region, to jistě uznáte! Ještě jednou díky všem za vaše odezvy. Petr
Chápu, že tyto stránky nejsou koncipovány primárně jako diskuze. Proto jen poslední reakce k Honzišovi, protože několik vět zakončil otazníkem. Skutečně nestačí , že se v článcích na tomto webu píše o nutnosti kulatého stolu. Je trošku naivní představa, že VLS nebo správa CHKO budou oslovovat autory webů s tematikou Brd( nejsou to jen tyto stránky) a svolávat jednání o běžkařských trasách. Ta iniciativa musí skutečně přijít od veřejnosti, různých zájmových sdružení nebo vedení obcí. V jiných částech republiky jsou to většinou různá občanská sdružení, která s dotčenými orgány jednají, trasy navrhují a udržují. Na Brdy si dělá zálusk mnoho zájmových skupin jak pracovních, státních, správních, i zájmových. Každý chce tento prostor využívat jinak a jejich zájmy se vzájemně prolínají, a zároveň na sebe naráží a omezují se. Jako v každé lidské činnosti je potřeba vzájemné tolerance a dohody. Nikdy nedojde ke stoprocentní shodě v tak odlišných zájmech. V ostatních CHKO toto funguje, tak proč by nemohlo v Brdech. CHKO Brdy je nová organizace, která si ještě musí vymezit svůj prostor, stejně tak jako si ho musí vytvořit turisté, cyklisté, trempíci, lyžaři či prostí romantici, kterým se Brdy nedávno naplno otevřeli. Nevím, z čeho usuzujete, že VLS má máslo na hlavě. V celé CHKO jsou hospodářské lesy, jako ve všech dalších CHKO po celé republice. Tam je skutečně prvořadé trvale udržitelné hospodaření v lesích. K tomu patří i těžba dřeva, jako jedné z mála obnovitelných surovin. Asi Vás zklamu, ale turistika nebo sport nad hospodařením nepřevládá v žádné CHKO a nebude tak ani v Brdech.V turistice, sportu a dalším všemožném užívání lesů VLS opravdu nebrání! Pokud vím, tak dokonce poskytují svoje pozemky k vytvoření turistické infrastruktury ( parkoviště, odpočinková místa, studánky, zamýšlený Dům přírody u Tří trubek a další...). Jistá omezení přicházejí pouze od AČR a správy CHKO, která jsou v zájmu státu, nebo Vámi zmiňované ochrany přírody. Vůle k jednání určitě je, ale opravdu to nevyřešíme na tomhle webu. Ještě poslední věta pro Petra. Chápu pocity člověka, který zjistí, že Vámi popsané trasy jsou druhý den posypané. To co děláte je chválihodné, ale ruku na srdce, Vy přeci nemůžete bez dohody se správcem a vlastníkem těchto cest garantovat to, že nebudou posypané! Pokud bude existovat dohoda s VLS, že vámi prezentované cesty nebudou v zimě sypané nebo pluhované a VLS ji poruší, pak budou mít máslo na hlavě lesáci, ale zatím ho máte na hlavě Vy. Děkuji za kultivovanou diskuzi Pavel.
Omlouvám se za prznění rodného jazyka. Brdy se samozřejmě otevřely!
Pane Pavle, nepřijde vám, že se díváte na Brdy příliš jednostranně? Jestli čtu vaše příspěvky správně, asi jste z VLS. Jak tady teď již všichni čteme, padl návrh kulatého stolu, což se mi a naší turisticko-cykloskupině líbí, určitě by to prospělo všem a hlavně Brdům celkově. Myslím, že je to jedinečná příležitost změnit úhel pohledu na některé firmy, chopte se jí. Ještě těm kamínkům: v létě v Brdech s mými dětmi běháme. Co bude na jaře s těmi kamínky? To se jednoduše nametou do škarpy? To tedy budeme vypadat. Existují stroje, které to dokážou vysát. Jak se toto bude řešit? Děkuju za odpověď. Kristýna
Přes víkend se situace výrazně zlepšila a během pondělí ještě nasněžilo. Podklad je lehce přimrzlý, stopy místy zaváté prachovým sněhem. PLUHY ZATÍM NEVYJELY. Trasa Bohutín - Pilská - Bor - V Prdeli - Houpák a zpět přes Tok dolů po Čihadelské (zasněžená, sjízdná v celé délce) - Skelná Huť - Láz - Pilská - Bohutín je až na krátký, protiskluzem ošetřený úsek kdy se jde po Slaninské okolo Pilské nádrže bez problému sjízdná. Na hrázi Pilské nádrže jsem zaznamenal podivuhodný výjev. Muž a žena. Ona zasněně pozoruje hladinu, on sedí pár metrů od ní na zábradlí, na sobě má kalhoty tělové barvy a zřejmě odpočívá. Až potud vše v pořádku. Pak mi došlo, že v tomto místě žádné zábradlí není, pán tam jednoduše sral! Jsou věci, které prostě nepochopím...
Nechtěl jsem diskuzi dál rozšiřovat, ale Kristýna žádá o odpověď, tak by bylo neslušné neodpovědět. Nejsem a ani nemohu být ambasadorem VLS. Chci jen poskytnout náhled z druhé strany. Mnoho lidí, zřejmě z neznalosti, čekalo od vyhlášení CHKO neuskutečnitelné požadavky. Brdy mají stále své majitele pozemků, nebo jejich správce, kteří na nich hospodaří a spravují je. CHKO nově zajišťuje správu území ohledně ochrany přírody. Mnoho lidí si ale myslelo, že s vyhlášením CHKO se přestane s krajinou hospodařit a ta bude určena jen pro rekreaci, sport, ochranu přírody a "někdo" bude všechno řídit, organizovat a platit. Takhle to nefunguje v žádné CHKO v celé republice. Jak jsem psal výše, každý si představuje využívání Brd trochu jinak, podle své aktivity. Cyklisté chtějí krásné upravené cesty, po kterých nebudou jezdit auta, turisté zase krásné upravené trasy po kterých nebudou jezdit cyklisté, trempové chtějí zase Brdy liduprázdné bez cyklistů a turistů. Při tom všem chtějí lesníci dál obhospodařovat svůj majetek, vodohospodáři chtějí chránit zdroje vody, AČR chce dál využívat různé prostory k výcviku a kromě vojáků tam nikoho nechce. Mohl bych pokračovat dál, ale nebudu. Tady vidíte, že je potřebná tolerance všech, kdo se v tomto prostoru pohybují. Mrzí mě, že vidíte můj pohled jako jednostranný. Všechny tyto aktivity a mnoho dalších do Brd určitě patří. Nikdy jsem nenapsal nic jiného. CHKO i VLS jsou státní organizace a ke vzájemnému jednání potřebují legitimního partnera! Nemůže jím být diskutující na webu, byť má sebelepší úmysly. Vezměte si například horolezce, jejichž svaz velmi úspěšně vyjednává výjimky pro jejich činnost. Stovky lezeckých objektů se na nacházejí v CHKO a národních přírodních rezervacích. Přesto jsou schopni pro své členy vyjednat přístup a povolení lezeckých aktivit. Stejně tak orientační běžci. Každý víkend se po celé republice konají desítky závodů a vlastníci a správci lesa s tím většinou nemají problém. Musí tomu ale předcházet jednání a vzájemná domluva. Někdy se musí prostor závodu upravit, podle požadavků vlastníka. Dále třeba cyklisté, kterým se podařilo vybudovat rozsáhlou sít´stezek ( syngltrek) v CHKO Jizerské hory. Nejde nakreslit do mapy běžecké trasy, ještě často po páteřních přístupových cestách, bez jednání s jejich vlastníkem nebo správcem a myslet si, že se zastaví veškerý další provoz a činnost. Pro letošní sezónu bych zkusil méně oficiální postup. Vzít mapu s návrhy lyžařských tras ( vyhnul bych se všem hlavním a udržovaným cestám) a zajet na lesní správu Obecnice, za správcem ing. Pernégrem. To je velký znalec a milovník Brd. Jsem takřka přesvědčen, se se povede najít dostatek tras pro běžkaře, po cestách a průsecích, které nejsou udržovány pro provoz. A ještě ke kamínkům. Prakticky každou zimu se na Brdech sypou podle potřeby provozu a intenzity zimy různé cesty. Za působení AČR jich bylo ještě víc. Myslím, že se na jaře nikdy žádný úklid nedělal. A vidíte Brdy jsou přesto krásné! Přeji krásný den všem.
Velká škoda.
Díky za info!
Dnes jsem si prvne precetl tento tyto stranky, dobre informujete. Pred rokem jsem iniciativne volal taky na VLS do Horovic, kdyz jsem narazil na intenzivni posyp a chtel jsem to pochopit. Chapu, ze je zde tezba, ze tezka technika potrebuje cestu k vyseku a nekdy jsou prohrnuty i pro me predtim nepochopitelne vedlejsi cesty. Napadlo me jestli by nesla navazat komunikace s VLS o casovem planu kde, kdy bude tezba dreva a s touto informaci by slo uz s predstihem pracovat, zakreslit cesty ktere budou prohrnuty a posypany, ktere naopak zustanou usetreny a s touto informaci by slo i do budoucna pracovat (treba projeti stop na klasiku nejakym skutrem ... :), kdyby se nekdo takovy nasel, tak bych na to i rad prispel).
21|11|2024 Jan: Po nalezení této trasy vhodné pro kočárky jsme se s rodinou a malým miminkem nadšeně vydali po lesní..
21|11|2024 Radomil Šukač: Nejhoršī