14|1|2017 - Redakce ObjevBrdy.cz
Chodíte rádi do Brd, do přírody celkově? Rádi byste vytáhli děti od svých počítačů a jejich počítačových her? Hledáte tip na romantický výlet se svým protějškem?
Rozhodli jste se, že v novém roce budete žít mnohem aktivněji? Objevujte Brdy také a vydejte se spolu s námi na další hezká a zajímavá místa!
Výška: 685 m.n.m
GPS: 49°40' 50.77" N 13° 55' 27.23" E
Nejlepší přístup: z Bohutína (parkoviště u koupaliště)
Zalesněný hřeben, který se nad městem Příbram prudce zvedá a ve kterém jako nejvyšší dominuje hlavní vrchol Třemošné (779 m), pokračuje dále k jihozápadu, k masivu dalších vrcholů Ohrádky (747 m) a Malé Ohrádky (734 m).
Právě pod Malou Ohrádkou, východním směrem, poblíž modře značené turistické cesty Nepomuk / Obecnice (procházející navíc blízko vedlejší Pilské nádrže) se nachází dřevěný přístřešek u studánky Pod Ohrádkou a o kousek dále zmíněná studánka..
Foto: Redakce ObjevBrdy.cz
Zajímavé výhledy:
* mýtina sice bez výhledu, poznáte však další tradiční brdskou studánku.
Ochutnejte na místě čerstvou, svěží brdskou vodu bez příměsi chloru! Osobně jsme vyzkoušeli v létě i zimě, bez následků (pouze u některých vybraných brdských studánek se dělá 1x ročně rozbor vody).
Historie:
* je velmi pravděpodobné, že právě kámen zpoza Malé Ohrádky se používal při prvotní výstavbě původní hráze Pilské nádrže.
Okolí:
* Původním účelem vodního díla bylo dodávat užitkovou vodu do stříbrných dolů
v Březových Horách u Příbrami. Nádrže Pilská a Láz tvořily soustavu propojenou otevřeným přivaděčem – Lázskou strouhou. Když se v dolech přestala voda pro pohon používat, bylo po druhé světové válce rozhodnuto využít obě nádrže jako zdroj pitné vody pro rozvíjející se město Příbram. Voda se dnes odebírá do úpravny vody v Kozičíně a odtud do Příbrami (raženou štolou, ve které je uloženo výpustné a odběrné potrubí, obě DN 350).
Během let 1958 až 1962 byla hráz zesílena a vyspravena, aby pojala mnohem více vody.
V prosinci 1985 byla Pilská nádrž poprvé v historii zcela naplněna a voda začala přepadat i bezpečnostním přelivem. Současná šířka hráze je v koruně 5 m, její délka je 380 m, výšková kóta koruny hráze je 672,7 m a samotná výška hráze je 19 m. Nádrž zadržuje 1 600 000 m³ vody.
Plocha zcela zalesněného povodí je 6,6 km², zatopená plocha je 20,79 ha plochy.
Přítok Pilské nádrže tvoří Pilský potok.
Foto: Redakce ObjevBrdy.cz
Pokud vám zbyde čas, pokračujte od studánky dále po modré vzhůru, až do místa Nad Slaninou (turistické rozcestí). Dále se vydejte vlevo, neznačenou, širokou, pluhovanou cestou, podél obou vrcholů Ohrádek a zpět přes křižovatku Na Rovinách k Pilské nádrži (navíc + 2,5 km)
Bohutín (parkoviště, u koupaliště) - Dřevěný přístřešek Prokopská - Pilská nádrž (hráz) - studánka Pod Ohrádkou (přístřešek)
Trasa: B2
Délka: 7,5 km (tam i zpět)
Doporučené občerstvení: Restaurace Plzeňka, Bohutín
Muži: 100% | Ženy: 100% | Rodiče: 100% | Chodec: 100% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%
Tahle trasa je ideální z výchozího bodu parkoviště Orlov k hájovně (Slanina), směr Pilská, dále odbočka po modré ke zmíněné studánce a přes Třemošnou dále po modré znovu do Orlova. Trvá tak 2 hodiny a cestou lze pozorovat poměrně bohatou druhovou obnovu lesa, školní příklad, kam by se mělo hospodářství v Brdech ubírat ( lepší zadržování vody, výraznější odolnost proti kalamitám, pestřejší biota území). V terénu je ale část trasy (odbočka před Pilskou ke studánce a dále k rozcestí Nad Slaninou) vyznačena zelenou.
Jaroslave, pozor: zelená byla přeznačkována na modrou.. Původně to tak bylo, dnes je to přemalovaná modrá. Zelená začíná v Bohutíně a končí u Pily. Viz Mapy.Seznam.cz - je to tam správně.
Mapy.cz mají nastavené značení podle schválených tras v CHKO Brdy. Podle mne tam ještě před týdnem byla zelená, ale je možné, že jsem nezaregistroval přemalování, ty značky už mi poměrně splývají. Děkuji za upozornění.
Ahoj všem, byli jsem dnes rodinkou na výletě u zmíněné studánky. Opravdu krásné místo a navíc nyní se sněhem je to tam jako v pohádce. S manželem Davidem určitě doporučujeme. Díky za tyhle stránky, toto tady chybělo (dlouhodobě).
21|11|2024 Jan: Po nalezení této trasy vhodné pro kočárky jsme se s rodinou a malým miminkem nadšeně vydali po lesní..
21|11|2024 Radomil Šukač: Nejhoršī