Inzerce

Objevujte Brdy s námi: Borské sedlo (794 m)

4|10|2023 - JUDr. Pavel Čámský

Chodíte rádi do Brd, do přírody celkově? Rádi byste vytáhli děti od svých počítačů a jejich počítačových her? Hledáte tip na romantický výlet se svým protějškem?
Rozhodli jste se, že v novém roce budete žít mnohem aktivněji?
Objevujte Brdy také a vydejte se spolu s námi na další hezká a zajímavá místa!


Objevujte Brdy s námi: Borské sedlo (794 m)

Borské sedlo

Výška: 794 m.n.m
GPS: 49.6850219N, 13.8629675E
Nejlepší přístup: od Pilské nádrže

 

Komunikačně důležité sedlo spojuje východní a západní svahy Brd a dvě půvabná údolí – Pilské a Třítrubecké.

V prvním najdeme rozlehlou a hlubokou vodní nádrž, připomínající horské jezero, ve druhém nás bystřina Třítrubeckého potoka dovede k reprezentativnímu loveckému zámečku Tři Trubky.
Sedlem prochází lesní silnička od Pilské nádrže a Bohutína (případně až od příbramského Kozičína) přes již vzpomínanou enklávu Bor do hlubokého Třítrubeckého údolí, k zámečku Tři Trubky a dál až do Strašic na Plzeňsku.

Od severu sem sklání široké boky předvrchol Toku, kóta 843m, nazývaná Bohutínský vrch (další jablko sváru). Na druhou stranu můžeme zvolna stoupat po lesní cestě Jeřábecká k dalším místním „osmistovkám“ - k Brdcům, Hradišti, Malému Toku a dál až k věži meteoradaru na vrchu Praha.

Coby kamenem dohodil je to odtud na jinou brdskou ikonu, rozložitou dvouvrcholovou Korunu, a jen slabá půlhodinka chůze nás dělí od luk na Skelné Huti nad Lázem. Od Pilské nádrže sem už vede  turistická značka, povede tudy také značená cyklotrasa z Příbrami do Strašic.

Borské sedlo v CHKO Brdy

 

Kolik vášní, nevůle a zbytečných řečí dokáže vyvolat jen pojmenování nějakého místa.
Takovým příkladem je i Borské sedlo, nebo, chcete-li, „U jeřábku“.

Pro ty, kteří Brdy znají, ale i pro ty, kteří je teprve poznávají, je sedlo ve výšce 794 m místem nadmíru důležitým a významným, nota bene je i krajinářsky půvabné. Na turistických mapách (např. KČT č.34) však nebylo nijak pojmenováno, což milovníci Brd nutně vnímali jako podstatný nedostatek.

Sotvakdo věděl, že na některých lesnických mapách a plánech jej kdysi kdosi pojmenoval „U jeřábku“, když toto označení na běžných mapách chybělo. Zato tu byla jiná, hmatatelná a jasná souvislost – jen necelý kilometr odtud a pouhých 40 výškových metrů pod sedlem se nachází krásná luční enkláva Bor, kde ještě v padesátých letech stávala výstavná arcibiskupská myslivna a několik dalších objektů.

(Pěknou hrázděnou myslivnu vojáci zbořili v r.1959, poslední objekt – stodola, zde stála až do roku 1998. Dnes jsou tu už jen horské louky, nádržka a působivý výhled do údolí. Ale už proto je dobré sem podniknout výlet. O tomto místě někdy příště.) Horská sedla dostávají často svá pojmenování podle důležitých blízkých sídel a objektů – a tak se také stalo i v tomto případě. Trampové, turisté a vůbec návštěvníci Brd, začali už dávno sedlo, podle blízkého Boru, spontánně nazývat Borským.

 

Reprofoto: kniha STŘEDNÍ BRDY na starých fotografiích a pohlednicích 
(vydavatelství Baron, v r. 2011), autorů Mgr. Tomáše Makaje a Mgr. Petra Prášila.

A toto označení si našlo cestu i na některé novější mapy. Je logické a svým způsobem i přirozenější, než pomocné označení na neveřejných lesnických mapkách a plánech. Nejsem tak troufalý, abych předem jedno či druhé označení favorizoval nebo naopak odmítal. Tohle je nejspíš otázka zvyku, jaké jméno se u veřejnosti ujme. Ale málo vypovídající označení „U jeřábku“ je myslím oproti mnohem konkrétnějšímu „Borskému sedlu“ ve zřejmé nevýhodě. Také proto důsledně používám označení Borské sedlo, které odkazuje i k nedaleké významné lokalitě.


V zimě tu můžeme potkat lyžaře, protože v této výšce se přeci jen udrží dostatek sněhu mnohem déle, než dole v údolích. Jaro je krásné všude a Borské sedlo není výjimkou. V létě a na podzim až sem vystupují houbaři, kteří vědí, že odtud málokdy odejdou s prázdnou – i tehdy, když už jejich kolegové stihli vyplenit lesy kolem podbrdských osad. Na podzim tu můžeme naslouchat troubení říjících jelenů. Nejčastěji tu však potkáme cyklisty, které neodradí ani ostřejší stoupání po silničce plné výtluků.

Přeji hezkou cestu a pěkné zážitky.


 

Kudy tam:

 turistická značka sem vede až z Bohutína (6,5 km) kolem Pilské nádrže (3,5 km), z Kozičína nebo z Orlova, kam můžeme dojet i příbramskou MHD, to je 6,3 km, resp. 6,7 km.

Z rozcestí na Třítrubecké louce je to sem po přes Bor 5,5 km, ze Strašic ještě o 4,5 km dále.
Po neznačené Jeřábecké a Borské cestě až do Nepomuku u Rožmitálu je to 6 km.
A přes onen „kontroverzní“ Bohutínský vrch sem po neznačené cestě dojdeme z Carvánky na Toku po 3 km.

Diskuze

Průměrné hodnocení: 0%

Muži: 0% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 0% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

Článek zatím nikdo nehodnotil

Vyhledávač tras
Počasí v brdech