Inzerce

Objevujte Brdy s Klárou Doubravovou: zámeček Tři Trubky ze Strašic

28|1|2017 - Klára Doubravová, Strašice

Chodíte rádi do Brd, do přírody celkově? Rádi byste vytáhli děti od svých počítačů a jejich počítačových her? Hledáte tip na romantický výlet se svým protějškem?
Rozhodli jste se, že v novém roce budete žít mnohem aktivněji? Objevujte Brdy také a vydejte se spolu s námi na další hezká a zajímavá místa!


Objevujte Brdy s Klárou Doubravovou: zámeček Tři Trubky ze Strašic

Zámeček tři trubky, 545 m

Výška: 545 m.n.m
GPS: 49° 42' 17.35"  N, 13° 47' 25.67" E
Nejlepší přístup: ze Strašic (Rokycansko, parkoviště Padrťský potok)

 

Jestli se chcete příjemně projít a nehledáte extrémní výkon, tato trasa vás potěší.
Nenáročná procházka k bývalému loveckému zámečku je z parkoviště přibližně 2,5 km. Celý výlet máte tedy cca na hodinku, není nijak fyzicky náročný, bez problému trasu projdete s kočárkem a velmi příjemná je to trasa běžecká – zvlášť nazpátek, kdy je mírně z kopečka.

Cestou vás budou provázet říčka Klabava a hluboké brdské lesy.
Tři Trubky nechal vystavět mezi lety 1888 a 1890 Jeroným Colloredo-Mannsfeld. Zajímavostí je, že ve třicátých letech dvacátého století zde nocovali prezidenti Masaryk i Beneš. Zámeček zatím není veřejnosti přístupný, ale v budoucnu by zde mělo být informační centrum a expozice Domu přírody. Na trase nepotkáte žádné občerstvení, ale na zídce před zámečkem si můžete vychutnat z domova připravenou svačinu.

Zapomenete – li svačinu, cestou mezi Strašicemi a Dobřívem (cca 500m po pravé straně, než vjedete do Dobříva za benzínovou pumpou) je restaurace U Koruny, která si nehraje na nic víc, než na obyčejnou hospodu s milou obsluhou a tam hlad jistojistě zaženete. Mívají pivní speciály a v létě mají k dispozici zahrádku. Do Strašic, a tedy i ke startovnímu bodu vašeho výletu, můžete přijet buď směrem z Dobříva nebo z Tění.

 

Foto: Klára Doubravová

 
Od Dobříva projedete celé Strašice a za cedulí označující konec obce pojedete dál do lesa na parkoviště a rozcestí „Padrťský potok.“ Ve směru od Tění vjeďte do Strašic a u Obecního úřadu na křižovatce pokračujte vlevo kolem lékárny až do areálu bývalých kasáren, které celé projedete dolů, přejedete přes potok a za ním se dáte první možnou – jedinou možnou cestou vlevo a pokračujete do lesa.

Na kraji lesa je označené rozcestí „Padrťský potok,“ od kterého velmi snadno uvidíte ceduli s nápisem „Tři Trubky“a vaše příjemná brdská procházka může začít. Naproti rozcestníku je mapa CHKO Brdy, pokud by pro vás tato trasa byla přeci jen krátká a toužili jste po hlubším objevování místní přírody. Tak ať se vám procházka na lovecký zámeček vydaří a máte pěkné počasí!

 

Historie:

* V letech 1888 až 1890 si jej nechal vystavět dobříšský kníže-hrabě Jeroným Colloredo-Mannsfeld, jemuž patřily zdejší lesy a jenž vlastnil tuto část Brd spolu s panstvími Dobříš a Zbiroh.
Objekt se původně nazýval "zámeček U tří trubek" podle hájovny, která byla odsud vzdálena asi dva kilometry. Autorem projektu (návrhu) je vídeňský architekt Camillo Sitte, původem z Itálie.

Stavbu zámečku (v duchu pozdního romantismu) provedla vídeňská firma inženýra Kohla a účtovala si za ní v tehdejší době 180 tisíc zlatých. Celý objekt byl určen k reprezntačním účelům, byl vybaven loveckými trofejemi, malbami a rytinami s loveckými výjevy, měl vlastní vodárnu a vodní elektrárnu. Okolní lesní přírodní park byl osázen vzácnými exotickými dřevinami.

Po vytvoření vojenského prostoru a střelnice došlo k přemístění většiny sbírek na zámek Dobříš, ovšem zámeček nadále sloužil k reprezentačním účelům. Ve 30. letech 20. století zde krátkou dobu pobýval prezident Tomáš Garrigue Masaryk, v roce 1938 pak i jeho nástupce Edvard Beneš.
Během německé okupace a především pak po roce 1942 (prakticky až do května 1945) zde pobýval polní maršál Walter von Brauchitsch.

Po roce 1948 nadále sloužil objekt k ubytování generálů a pohlavárů z ministerstva obrany a vlády. To bylo hlavním důvodem, proč jej nepostihl osud obdobných samot v oblasti. V osmdesátých letech dvacátého století prošel zámeček úpravami podle projektu Ing. arch. Chvojky z Vojenského projekčního ústavu. Stylová budova byla obklopena přístavbami, zděné části byly opatřeny břízolitovou omítkou, došlo i na rekonstrukci vytápění a vodovodu. Interiéry byly dovybaveny luxusním nábytkem a předměty pocházejícími z různých evropských zemí.

Zámeček včetně parku (vše co je oplocené) a vodní elektrárny (rekonstrukce 2008 -2009) byl v roce 2014 prohlášen Ministerstvem kultury za kulturní památku. V současnosti se plánuje zbudovat v zámečku expozici "Dům přírody".

Pramen: WIkipedie, otevřená encyklopedie


Pokud vám zbyde čas, pokračujte po silnici až k Vladařské studánce pod vrcholem Kočky (789 m, +1,5 km).

 

Diskuze

Průměrné hodnocení: 100%

Muži: 100% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 100% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

Jirouš | | Muž | Chodec

Malá oprava - zmíněné parkoviště u rozcestí Padrťský potok už neplatí, to bylo zřízeno pouze na víkendy pro vojenský újezd. Dnes je při vjezdu do CHKO přes mostek umístěn zákaz vjezdu bez výjimky. Zámeček se nikdy nejpojmenovával, ani neoficiálně, Amerika. Ta informace z wikipedie je naprosto zcestná (obecně se na wikipedii moc spoléhat nejde). Lokalita Amerika či Na Americe existuje dodnes, bohužel bez hájovny. Dnes je tam oplocený areál AČR (jedno ze zařízení VÚ 3255 Praha). A poslední - zámeček včetně parku (vše co je oplocené) a vodní elektrárny (rekonstrukce 2008 -2009) byl v roce 2014 prohlášen Ministerstvem kultury za kulturní památku.

Redakce ObjevBrdy.cz | | Muž | Chodec

Jirouši, zdravíme, velmi děkujeme za komentář, jaké jiné místo pro zaparkování byste doporučil? Rádi jej doplníme. Strašicko, Zaječovsko, Komárovsko máme v plánu detailně letos..

Jirouš | | Muž

Nabídka je malá a těžko něco doporučovat, protože problematiku parkování mají ve výhradní kompetenci přilehlé obce. A také krajské úřady o obce s rozšířenou působností (ORP), které by je mohly podpořit. V současné době, Nepomuk - kolem Nepálu a lesní správy, Míšov - kolem grilu, Kolvín - nové parkoviště při výjezdu ze Skořice směrem do CHKO, Obecnice - parkoviště naproti Jednotě, Příbram - parkoviště Orlov. To jsou momentálně parkoviště, ze kterých je to do CHKO nejblíže. Pro autobusy a celkově asi nejlepší vzhledem ke kapacitě Obecnice a Kolvín. Pak přímo v obcích, dál od CHKO. Jižní část CHKO na tom není o moc lépe.

Vyhledávač tras
Počasí v brdech