9|7|2020 - Petr Piskač, MBA
* I Brdy se mohou pyšnit cennými lokalitami z dob pravěku.. * Trilobiti, první řasy..
To vše můžete v Brdech najít zkamenělé. * Našli jsme i my? Ano, našli a najdete i vy, když se budete alespoň trochu snažit..
Vy, všichni, kteří máte malé děti, to znáte.
Každý den přemýšlíte, jak je zabavit, současně aby to bylo jakkoliv pro děti poučné a přínosné. Nejhorší je totiž nuda a pak také přežívání.
Přinášíme jeden tip na malý výlet, ryze objevitelskou činnost, která děti táhne a nadchne. Na druhou stranu musíte počítat s rizikem, že je to záhy přestane bavit a nepostojí na místě, natož aby poctivě hledali..
Co?
Vlevo brdský Olymp, tedy Plešivec (654 m).. Foto: Petr Piskač, MBA (redakce ObjevBrdy.cz)
Úterní odpoledne bylo jako malované. A tak plán už byl vymyšlen od rána: ze školky domů jen na malou svačinu a hned s Kubíkem (téměř 4 roky) vyrážíme. Boty do přírody, pití a musli tyčinka.
To přece musí stačit.
Část Brd, v okolí Jinců, je totiž součástí hlubokomořských sedimentů jineckého souvrství středního kambria. Lokalita je známá po celém světě, v česku na webu najdete dokonce podrobnou mapu všech sběratelských lokalit. Okolí Jinec je navíc oblast již vědecky dokonale probádána, fosílie se tu sbírají již od dob J. Barranda. Kdysi dávno tu totiž bývalo hluboké moře.
V sedimentárních (usazených) horninách se tu nachází mnoho a mnoho druhů zkamenělých živočichů a nejrůznějších primitivních řas z období asi před 520 miliony lety (!)
A to už je v časové ose velmi, velmi daleko.
Cestou za brdskými trilobity.. Foto: Petr Piskač, MBA (redakce ObjevBrdy.cz)
V okolí Jinec najdeme několik zón, z nichž vyniká zejména známý svah Vinice, na pravém břehu Litavky. Proč? Najdeme zde téměř kompletní souvrství, tak jak jej pra-pravěká příroda naukládala.
Co je zajímavé, ja fakt, že horninový podklad v okolí není tvořen pouze jedním druhem horniny, ale hned několika různými druhy: břidlicemi, prachovci, slepencem, pískovcem, dokonce tufy i křemencem.
Lokalita Vinice je ale přírodní památkou, jakékoliv kopání do hloubky je tu zakázáno, amatérští kopáči zde napáchali již mnoho škod. Stejně tak platí zákaz kopání v ostatních částech území.
Postačíte si s holýma rukama, i tak se dá najít ten váš vysněný trilobit. Snad jen opravdu důrazně upozorníme, že není třeba s sebou mít žádných lopat, krumpáčů, tak jak se tomu běžně dělo ještě za Vojenského újezdu Brdy.
Cestou za brdskými trilobity.. Foto: Petr Piskač, MBA (redakce ObjevBrdy.cz)
Stačí vám pouze vaše holé ruce, tak jako nám.
My jsme s Kubíkem hledali 40 minut jen na běžném povrchu, zmíněnou kamennou suť okolo vás jen poctivě otočíte ze všech stran a dokonale prohlédnete. A to by nebylo, abyste nenašli minimálně to, co my s Kubíkem. Trilobiti to ještě nebyli, ale jejich nejrůznější pra-pravěcí kamarádi ano.
Cestu zpět zpestřilo vyprávění o nejrůznějších ještěrech, vysokých jako třípatrové domy nebo pozdějších přesličkách a plavuních, vysokých přes 30 metrů děti zkrátka nadchne a zaujme.
V noci se jim o tom dokonce zdá, tak jako u nás..
A co vy, dospěláci?
Orientujete se ještě? Jestliže už máte ve vývoji země poněkud mlhavo, jukněte se na tento odkaz:
je tam zjednodušeně vše, jak na sebe kdysi pěkně navazovalo.
Snad na závěr musíme zmínit dvě důležité věci: vše, co jsme našli, jsme opatrně vrátili zpět.
S Kubíkem jsme se dohodli, že nám stačí ten pocit, že jsme našli a fotografie.
Přírodě i vědcům jsme tedy beze zbytku vrátili vše, nic jsme si nenechali.
Cestou za brdskými trilobity.. Foto: Petr Piskač, MBA (redakce ObjevBrdy.cz)
A kde brdské trilobity najdete?
Dnes ale bez GPS souřadnic. Zkrátka hledejte tak, jako my.
Šťastné hledání vám přeje Kubík a těší se na případné vaše fotky, pokud budete hledat a najdete! Rád si je prohlédne!
(pep)
Muži: 0% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 0% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%
24|11|2024 Jan: Po nalezení této trasy vhodné pro kočárky jsme se s rodinou a malým miminkem nadšeně vydali po lesní..
24|11|2024 Radomil Šukač: Nejhoršī