Inzerce

Našli jsme ho! Sněhový polštář na Teslínech..

19|11|2019 - Redakce ObjevBrdy.cz

* Natočili jsme pro vás Sněhoměrný polštář ČHMÚ na Teslínech. * Ten druhý je i na brdském vrcholu Praha (862 m). * Zahráli jsme si na detektivy a objevovali bez elektronických dat.


Našli jsme ho! Sněhový polštář na Teslínech..

Český hydrometeorologický ústav jeho přesnou polohu netají.

Nenajdete jej však zakreslený v běžných mapách. Důvody jsou zřejmé: zcizení nebo poničení citlivého a jistě drahého zařízení. Jediné, co se o něm dozvíte je to, že je v Brdech na Teslínech.
A pak další měřící bod (nově zřízený) na brdském vrcholu Praha (862 m). To je vše.

Stát se detektivem však v tomto případě nebylo nikterak obtížné. I když na mapě skutečně nenajdete jeho přesnou polohu, nám se to podařilo. A postačila k tomu právě jen ta mapa, logický úsudek (4 jednoduché otázky) jak celé zařízení funguje a také obyčejný selský rozum. Tedy 1+1+1 = 3.
Poměrně triviální příklad. 

Kdo chce, může objevovat jako my. To má své kouzlo. 
Kdo nechce, jeden zdroj přesné lokace přece jen existuje: právě na interaktivní mapě ČHMÚ.
My objevovali a nakonec šli téměř na jisto, objevili jsme jej hned na první dobrou.
Vidět ihned však není, schovává se dokonale. Ale posledních 50 metrů vás nemohou mýlit, ocelové rameno ultrazvuku vás utvrdí v tom, že jdete správným směrem.

A nebyl tam ani malý, drátěný plůtek, jen "šňůry na prádlo" kolem dokola. A ty šňůry nezastaví ani ta divoká prasata, co rejou v zemi okolo v nevídaném množství a dokonce i téměř v samotném měřícím zařízení. Prostě skutečná příroda.

 

Sněhoměrný polštář ČHMÚ v Teslínech.. Foto: Petr Piskač, MBA 

 

K čemu vlastně takový "Sněhový polštář" slouží?

ČHMÚ tak díky Sněhoměrným polštářům identifikuje množství vody akumulované ve sněhové pokrývce. Získaná data mají širokou škálu využití: pro zemědělce i zahrádkáře, lyžaře i vodohospodáře, kteří tak mohou včas upravovat hladiny nádrží pro zachycení vody. Té srážkové i té z tajícího sněhu v horách. 

Nejdůležitější hodnotou je tzv. vodní hodnota sněhu, tedy skutečná zásoba vody ve sněhové pokrývce. Metody jejího výpočtu jsou přitom poměrně složité a rozhodně nejde jen o měření výšky nebo jednoduché vážení. Rozhodují denní úhrny srážek, výška nově napadlého sněhu, celková výška sněhu ležícího v dané lokalitě, průměrný denní tlak, vlhkost vzduchu nebo hustota sněhu..

Výstupové grafy i lokalizace Sněhoměrných polštářů v ČR.. 

 

K měření vodní hodnoty sněhu dochází na většině stanic jednou týdně, a to za předpokladu, že výška sněhové pokrývky dosahuje alespoň 4 cm. ČHMÚ používá pro měření uzavřené vaky z polymeru naplněné nemrznoucím roztokem. V nich je umístěno tlakové čidlo, s jehož pomocí se určuje vodní hodnota sněhu usazeného na povrchu polštáře. Ultrazvukové čidlo měří výšku sněhové pokrývky, k čemuž se standardně přidává také měření teploty vzduchu.
 
Z kontinuálního měření lze poměrně přesně odhadnout začátek a průběh tání a měřit denní úbytky vodní hodnoty. Jelikož je ovšem sněhová pokrývka prvek prostorově velmi variabilní a síť automatických stanic zatím není tak hustá, hrají svou roli stále také manuální sněhoměrná měření.
Tedy člověk, který měří přímo v terénu. 

A jak tedy vypadá ten Teslínský polštář? Jukněte na naše krátké video! 

 

Zdroje: ObjevBrdy.cz a ČHMÚ

Diskuze

Průměrné hodnocení: 100%

Muži: 100% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 0% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

Marek V. | | Muž

O vikendu vyrazim.

Vyhledávač tras
Počasí v brdech