1|7|2019 - Redakce ObjevBrdy.cz
* Český horolezecký svaz požádal o výjimku pro lezení uvnitř CHKO Brdy na Jindřichově skále, skalách na Kloboučku a Mrtnické skále.
* Jak to dopadlo? Kdo byl proti? Jak bylo vše zdůvodněno?
* Informace najdete uvnitř našeho článku..
Opět zcela potichu, bez povšimnutí jakýchkoliv jiných médií (která rádi spíše denně prezentují dopravní nehody a nejrůznější krádeže nářadí) nabylo 21. února 2017 právní moci Rozhodnutí Ministerstva životního prostředí o povolení lezení v CHKO Brdy pro Mrtnickou skálu nedaleko Chaloupek u Hořovic.
Tedy žádost, kterou před tím podával Český horolezecký svaz.
Na území CHKO Brdy se nachází několik zajímavých skalních útvarů, ideálních pro horolezeckou činnost. Jde zejména o nejvýznamnější skály na Kloboučku, Jindřichovu skálu a Mrtnickou skálu.
Kvůli negativnímu postoji dotčených úřadů (zejména Vojenské lesy a statky, státní podnik) a správy CHKO Brdy, které vydávalo odborné stanovisko, s konečným rozhodnutím Ministerstva životního prostředí, skončila jednání pouze povolením lezení na Mrtnické skále (samotný okraj CHKO Brdy),
a to až do konce r. 2027.
Skály na Kloboučku a Jindřichova skála jsou tedy stále pro horolezeckou činnost zakázané.
Podobně je tomu i na skále Marie Terezie a Okrouhlíku nedaleko Padrťských rybníků.
Naopak velmi příznivá situace je v Kozičíně: Kozičínské skály jsou zcela mimo hranice CHKO a tedy i mimo gesci správy CHKO, lezení je zde bez potíží možné.
Některé skály jsme na kolech objeli již v loňském roce. Kromě morálových, zastaralých skob jsou však místy na všech zmíněných skalách viditelné moderní fixní prostředky jištění (lepené borháky a kruhy), tedy je zřejmé, že se někdo o skály poctivě a systematicky stará.
Fotoprůvodce Mrtnické skály z webu lezec.
Vraťme se však k Mrtnické skále:
asi 2 km západně od Komárova u Hořovic (mezi Mrtníkem a Neřežínem), stojí Mrtnická skála (jinak také nazývaná Neřežínská). Z pohledu lezení je nejhezčí její kolmá Jihozápadní stěna (výška 27 m) s řadou převisů a pak také nižší Severozápadní stěna (3 výstupy a spíše boulderingové lezení).
Právě lezení v hlavní části stěny vede ve velmi kvalitní skále, naopak pozor v horní části: zde je lezení poněkud mírně lámavé.
Stav jištění: na místě je mnoho již zastaralých skob, na nichž logicky zapracoval zub času.
Rozhodně není na škodu si vzít s sebou pár čoků pro vlastní zajištění a dlouhé smyčky pod převisy (aby vám to nedrhlo). Z výše uvedeného vyplývá, že nás nečeká ryze sportovní oblast, která by lákala davy (a to je dobře), ale skála pro romantiky, dobrodruhy a lezce, kteří umí "nepadat".
Mnoho původních starých skob bylo nahrazeno novými, lepenými borháky.
Na prvním to bude spíše pro "nebojsy", protože první jištění je místy i 8 m vysoko (skoro jako na písku). Kdo nechce lézt až úplně nahoru (cca 22 m vysoko), může v levé, nižší části stěny využít dva slaňovací body s řetězem ve výšce okolo 12 m.
Sestup z vrcholu: asi tři metry pod vrcholovým křížem Mrtnické skály jsou umístěny tři slaňovací kruhy (v celé šíři vrcholu). Délka slanění 25 m, proto nezapomeňte min. 50 m lano!
Kdo nechce slaňovat, může od vrcholového kříže sejít buď k východu (kratší, strmější), anebo nejdříve k severu a později otočkou k západu (delší, pozvolnější a bezpečnější).
Informace pro turisty, kteří by rádi až na samotný vrchol s křížem: nezapomeňte, že sestup z vrcholu je vždy těžší než výstup vzhůru. Také povrch skal je dosti hladký, klouzavý. Výstup strmým ostrým hřebínkem lze doporučit pouze těm, co mají bohaté zkušenosti a bez potíží zvládnou min. obtížnost II-III UIAA.
Nezkušeným a dětem doporučujeme výhradně jištění krátkým lanem. Pozor na možnost pádu z výšky (vrcholová část) a pak také v části sestupovky směrem k východu (strmá lesní hrabanka, nebezpeční ulouznutí přes skalní práh s výškou 4 m)!
Pocit zdolání znásobí vrcholový kříž (po vzoru rakouských a německých skal a hor).
Mrtnická skála je vyhrazeným horolezeckým terénem, přístupná i nečlenům ČHS. Lezení je zde povoleno celoročně, nejsou však již povoleny prvovýstupy. Výměnu jištění a dojišťování cest lepeným, fixním jistěním je možné pouze Českému horolezeckému svazu a správci skal.
Foto: Petr Piskač, MBA, Redakce ObjevBrdy.cz
Pro rodiče s dětmi, kteří mají již nějakou tu zkušečnost s lezením, Mrtnickou skálu a její části v SZ hřebenu můžeme velmi doporučit. Jen pozor na parkování, možnosti jsou zde velmi omezené..
Povolení k lezení je umístěno zde..
Muži: 100% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 100% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 100% | Běžkař: 0%
Jen ta údolní stěna je fakt krásná, ale dost těžká. 2. Strana příznivější
23|11|2024 Jan: Po nalezení této trasy vhodné pro kočárky jsme se s rodinou a malým miminkem nadšeně vydali po lesní..
23|11|2024 Radomil Šukač: Nejhoršī