Inzerce

Dubová hora, 627 m

Dubová hora, 627 m

Dubová hora nad Podlesím.
Kdo již na tomto brdském místě byl, ví. Nádherná, krásná, skoro svatá. Navždy ale leží a bude ležet ve stínu výraznější a dominantnější Třemošné hory.
Ještě Müllerova mapa Čech z r. 1720 zachycuje Brdy jako souvislé, ba dokonce bezejmenné pohoří (!). Avšak u té nejvýraznější hory na okraji, na mapě najdete prastarý tučný název: "Trzemoschna mount".

Dubovou horu od Třemošné dělí Třemošenské sedlo, vrch Malé Třemošné (701 m) a mělká pláň, zvaná Výstavek (GSM vysílač).
V pohledu od města Příbrami je však Dubová hora velmi výrazným bodem. A to zejména na podzim, kdy zežloutnou pásy modřínů, vyčnívajících právě mezi tradičními a dominantními smrky. Celá, zelená plocha je tak doslova protkána pravidelnými, žlutavými až okrovými pásy.

Mít ji jako cíl celodenního výletu je přehnané, ale například přechod celého Třemošenského hřebene k severovýchodu, až k Malé Dubové hoře, může být v zimě krásný výlet! Ideální pro odpolední běh, romatickou procházku ve dvou nebo výlet se psem. Na vrcholu najdete zeměměřičský bod a malou kamennou pyramidku.

V SV úbočí Dubové hory najdete proluku, ze které jako raketa ční komín Příbramských Kovohutí. Pokud byste se nechtěli vracet zpět, ale malinko si cestu prodloužit, pokračujte dál, již k východu. Po neznačené úzké pěšině se dostanete až k lesnímu divadlu nad Osečí.

Avšak zde pozor! Těsně vedle vás se nachází skalnatá rokle až 10m hluboká, bez varování či zábradlí. Ani nechceme domýšlet, co by se nešťastníkovi stalo. Proto zde velké pozor!
A za roklí? Úchvatné lesní divadlo! Ale ještě než se přesuneme k divadlu, přijměte malé pozvání do hluboké historie Dubové hory:


počátkem roku 1729 našli tři chasníci na zdejší Dubové hoře "asi žejdlíkovej hrneček" s mincemi.
O nalezený "poklad" se rozdělili; podle jejich pozdějšího prohlášení mince obnášely celkovou sumu 12 zlatých a 45 krejcarů.

Mezi mincemi byly dva tolary, jinak samé groše z tolarového údobí. Nálezci se zřejmě se svým štěstím pochlubili a zpráva se donesla k uším slavné příbramské městské rady. Ta si je obeslala k výslechu jenž byl zachycen v protokolu o jednání rady z 30. dubna 1729; proto také dnes o nálezu víme (viz zprávu Z. Mikové v Numismatických listech XXIII. 1968, str. 76).

Ze záznamu v protokolu nelze přesněji určit dobu uložení nálezu, ale přítomnost tolarů jej zasazuje zhruba do období od poloviny 16. století do konce 17. století.
Pramen: stránky České numismatické společnosti, pobočka Příbram - ze života p. Boháče..

 

Kousek od rokle směrem k Novému Podlesí se nachází (jak píšeme výše) úžasné lesní divadlo na Skalce. Jeho historie se začala psát již v roce 1946!
Návštěva letních vystoupení tady rozhodně stojí za to.

 

Lesní divadlo na Skalce. Foto: Hynek Harvánek


Kudy tam:

Ideální je vyrazit z příbramských Březových Hor po  směr Podlesí
Od Pivovaru v Podlesí pokračujte kousek po hlavní silnici (směr Orlov) stále po . Po 300 m odbočte ze silnice vpravo, a lesní cestou pokračujte vzhůru, až k Bílému křížku.
Odtud dále již neznačenou cestou odbočte vpravo k výraznému vrcholu (lesní pěšina).


Zajímavé výhledy:

* z proluky na SV úbočí uvidíte část Oseče a příbramských Kovohutí.

* pokud vám zbyde čas, chuť a síly, pokračujte dále vzhůru neznačenou cestou přes Výstavek na Malou Třemošnou (701 m). Právě z Malé Třemošné směrem k východu uvidíte překrásný panoramatický výhled na město Příbram a blízké okolí..

GPS: 49° 42' 5.39" N 13° 57' 57.72" E
Nadmořská výška: 627 m.n.m.
Oblast: Střední Brdy (Příbramsko)
Podblast: okolí Obecnice

Fotogalerie

Zobrazit další foto..

Hodnocení uživatelů

Průměrné hodnocení: 0%

Muži: 0% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 0% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Byli jste na tomto místě? Podělte se s ostatními o své zkušenosti:

Trasu zatím nikdo nehodnotil

Podívejte se na místa v blízkém okolí

Vyhledávač tras
Počasí v brdech