12|7|2017 - Redakce ObjevBrdy.cz
Již před časem jsem Vám představili podobu našeho brdského Fabiána. Zároveň 1. 7. 2017 spustili hru s brdský Fabiánem o lákavé ceny. * Jistě Vás však napadlo, jak opravdu vypadal? Kdo to vlastně je? Proč jej prezentujeme právě takto? Jdeme na to.
Prý jde o zcela smyšlenou postavu, která nečerpá žádný vzor z konkrétní a kdysi žijící osobnosti. Ale děti, tomu moc nevěřte. Kdo se po Brdech pohybuje, dává pozor, na přítomnost Fabiána jistě narazí.
Ani není jistá doba, kdy se pověsti začaly šířit. Ale nám se zamlouvá 17. a spíš 18. století. Tedy doba, kdy lidé do Brd začínali intenzivně pronikat a využívat je. A to hlavně pro dřevo do hutí a dolů.
Pověst hovoří o Fabiánovi jako rytíři, tedy šlechtici, který vlastnil hrad na vrcholu Velká Baba v Brdech. Jak už to v životě někdy bývá, do žití našeho Fabiána vstoupila žena a navíc ještě čarodějnice. Ta neunesla, že si na hrad přivedl jinou ženu. Pomstychtivá a žárlivá čarodějnice Fabiána proklela a proměnila v ducha. Naštěstí, díky své dobré povaze, se stal duchem hodným.
Podle toho, jak byl popisován, nejčastěji prý přijímá podobu lesníka. Brdy: to je a byl vždy hlavně les. Proto jej zpodobňujeme jako lesníka statného, který v uniformě vyrážel do svých lesů. Pán lesa byl hrdý na svůj revír a své postavení. Svou krásnou uniformou to dával patřičně najevo.
Jak jsme již uvedli, jednalo se povahou o dobrého člověka. Nebyl to žádný lapka navlečený do ošoupaných hadrů, které pobral kupcům, ale zjevoval se v tom, co nejlépe odpovídalo jeho váženému postavení.
Není nám známo, že by jej někdo popisoval jako šiškového panáčka, měl se však nejčastěji zjevovat jako fořt. I pan Čáka hovoří o fořtovi. Jen prostí lidé, když chtěli jeho figurku vytvořit, využili ten nejdostupnější materiál, který byl v Brdech vždy po ruce: šišky, klacíky a lišejník. Je to však především duch, který se ostatně občas může zachovat jako protiva a umí se v kde co proměnit.
Brdy byly končiny vždy drsné, a stejně drsní byli ti, co je obývali. Fabiánovo vzezření mohlo připadat sice divoké, ale v podstatě dobrácké. Plnovus - to je čistě věcí fantazie, k "lesním mužům" tak nějak prostě patří. A považujeme je za doplněk především z chladných dnech praktický.
Jak vybarvily brdkého Fabiána děti z MŠ Jana Drdy 493.
Do lesa zajisté vycházel s "tesákem". Napůl zbraň a praktická pomůcka, ale napůl také elegantní doplněk jeho vážené uniformy. Umíme si představit také mečík s bohatě zdobenou rukojetí i pouzdrem - de facto možná víc měl reprezentovat, než sloužit běžné práci. To platí i o jeho opasku.
Bez vysokých bot byl jistě pohyb po Brdech a bažinách nemožný. Představujeme si jej zároveň i jako doplněk k parádní uniformě, ale i zde hledáme především praktičnost. A při pohybu v lese se jistě šikne možná přes rameno, nebo na opasku mošna. Na všechny potřebné drobnosti, na jídlo, pití a drobné. Nepřekáží, ale je vždy po ruce.
Bez pořádné sukovice správný lesník nedá ani ránu. A flinta není jen k lovu. Je to i odznak jeho postavení, podobně jako tesák.
Páni přicházejí a odcházejí, ale duchové zůstávají. Jsou "věční". Tak se z revírníka „Babího Jana“ stává duch Fabián. Svého postavení nezneužívá, ale čas od času se mu podaří vyhnat zloděje a raubíře. To platí v každé době a jistě si kandidáty dosadíme i dnes..
Proto se při pohybu po Brdech chovejte slušně a s úctou k přírodě. Každého pozdravte, nikdy nevíte, kdo se pod hávem skrývá..
Jak vybarvily brdkého Fabiána Děti ze ZŠ Rosovice
Mýtickým sídlem Fabiána je skalisko. Mměl to být "původně" hrad tzv. Fabiánovo lože nedaleko vrcholu Velké Baby. Baba je slovanské označení pro vysoký a výrazný kopec - proto máme u nás i na Slovensku tolik různých Bab - pozor nikoli Báb, protože to není odvozenina od slova bába, babička, jak by se mohlo asi zdát, ale skutečně přímo označení typu kopce - podobně jako třeba "brdo". Nicméně, kdo ví. Možná byla v tomto případě opravdu inspirace v ženě. Velká Baba (615m) leží nad Hostomicemi (stále ještě Brdy).
(hyh)
Muži: 100% | Ženy: 0% | Rodiče: 100% | Chodec: 100% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%
Trasa byla je a bude neustále krásná od nejdelší po nejkratší. A počasí 22.září krásu tras doplnilo. Příští rok přijedeme znovu.
25|11|2024 Jan: Po nalezení této trasy vhodné pro kočárky jsme se s rodinou a malým miminkem nadšeně vydali po lesní..
25|11|2024 Radomil Šukač: Nejhoršī