Inzerce

I naše Brdy mají svůj sněhový polštář

27|12|2023 - Bc. Josef Cink, ČHMÚ

Množství padlých srážek (vody) na 1 metr čtvereční nikoho nepřekvapí, ale(..) měření právě padlého, čerstvého sněhu pravděpodobně již asi ano.
Český hydrometeorologický ústav k tomu využívá sítě klimatologických a srážkoměrových stanic, kdy tzv. „dobrovolní pozorovatelé“ měří v místech, kde není automatický srážkoměr nejen denní srážky, ale v zimních měsících manuální metodou právě i sněhovou pokrývku, přesněji její vodní hodnotu. Každý sníh má totiž onu hodnotu jinou.


I naše Brdy mají svůj sněhový polštář

Základ jakéhokoliv měření jsou přesná data

 

Touhu „měřit“ cokoliv má lidstvo již od pradávna.
Měřit se dá velmi mnoho veličin (např. síla, tlak, zrychlení..) mezi další, velmi známé patří měření nejrůznějších druhů srážek (meteorologický pojem). Množství padlých srážek (vody) na 1 metr čtvereční nikoho nepřekvapí, ale(..) měření právě padlého, čerstvého sněhu pravděpodobně již asi ano.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) k tomu využívá sítě klimatologických a srážkoměrových stanic, kdy tzv.„dobrovolní pozorovatelé“ měří v místech, kde není automatický srážkoměr nejen denní srážky, ale v zimních měsících manuální metodou právě i sněhovou pokrývku, přesněji její vodní hodnotu. Každý sníh jí má totiž jinou. A co se měří?
Počet padlých vloček to není, důležitá je tzv. vodní hodnota sněhu, která je klíčovým ukazatelem pro předpovědní, hydrologické modely výstražné předpovědní služby ČHMÚ. Vodní hodnotu sněhu si můžeme představit jako množství vody, které bychom dostali po rozpuštění objemu sněhu na ploše jednoho čtverečního metru.

Díky ní hrázní na vodních dílech (přehradách) dostávají včas avízo, aby například na jaře, kdy taje v horách sníh, předem včas dokázali upustit přehrady a připravili je na zadržení vody z budoucího tajícího sněhu, čili jde o velmi důležitou ochranu například před hrozícími povodněmi.
Z pohledu operativní hydrologie a prognózy průtoků, hraje jarní tání sněhu významnou úlohu.
Jarní povodně
mohou při vysoké sněhové pokrývce a současně prudkém oteplení či dešťových srážkách nabýt extremních rozměrů.

Výsledky měření sněhového polštáře v brdských Teslínech.. Zdroj: web ČHMÚ

 

V roce 2006 taková to situace nastala, kdy dubnové jarní povodně na řece Moravě a na přítocích působily významné škody na majetku a infrastruktuře. Hydroprognóza by měla na takovéto události být co nejlépe připravena a proto je i z tohoto pohledu zájem o co nejkvalitnější informace o stavu a vývoji sněhové pokrývky.
Významnější, ale zato náročnější měření vodní hodnoty sněhu se provádí zejména ve vrcholových partiích našich hor, kdy se využívá ruční váhové sestavy (odběrný válec, měřící soutyčí a digitální ruční váha). Tato měření se provádějí na hřebenech a svazích několikrát za zimu.

 

Sněhový polštář na Teslínech..

 

V současné době jsou tato ruční měření postupně doplňována o tzv. automatické váhové sněhoměry (sněhoměrné polštáře) s datovým ON-LINE přenosem, díky nimž jsou naměřená data k dispozici kdykoliv. Tyto automatické sněhoměrné stanice se v současné době již nacházejí po celém obvodu naší země, zejména v pohraničních horách. Uvnitř území však najdete pouze a jenom dvě další: Herálec ve Žďárských vrších na Vysočině a měřící bod Teslíny v našich Brdech, ve Středních Čechách.

Dlouho se v Brdech hledala ideální lokalita, kam sněhový polštář pro měření umístit.
Požadavků na takové místo bylo mnoho, přesto se to nakonec podařilo a v našich Brdech je sněhový měřící polštář také. Monitoruje zejména rozvodí říček Bradava a Skalice. Nemůžeme být však příliš konkrétní (čtenářům se omlouváme, rádi bychom ponechali místo nadále utajeno z pochopitelných důvodů. Přeci jen šlo o nákladnou investici a automatický sněhoměr se nachází ve volném terénu).

A jak takový sněhový polštář vypadá? Jde o zvláštní plochu o velikosti 2,25 x 2,25 metru (5 m2) vybavenou nejmodernější elektronikou. Speciální ultrazvukové čidlo měří výšku sněhu a v zemi umístěný tzv. polštář vyhodnocuje pomocí tlakového čidla váhu sněhu nad ním. Z těchto dvou hodnot je pak spočítána hustota a vodní hodnota sněhu.

 

Bc. Josef Cink z ČHMÚ přímo v terénu..

 

Naměřená data se odesílají ON-LINE do centrály ČHMÚ, kde je následně vyhodnocují hydrologové. Jedná se o jeden ucelený díl vstupních dat pro hydrologické odtokové modely „výstražné - protipovodňové předpovědní služby“. Až bude na jaře tát letošní sníh, vzpomeňte si na tento automatický sněhový polštář a všechna ta měření v Brdech, které ČHMÚ neustále provádí. Díky mnoha takovým měřením je mnoho obcí na dolních tocích relativně v bezpečí..

Na podzim letošního roku, za předpokladu dohody ČHMÚ s Armádou ČR a Ministerstvem životního prostředí je pravděpodobná realizace dalšího automatického sněhoměru v jedné z vrcholových lokalit bývalého vojenského újezdu z čehož by krom hydroprognostiků profitovali i milovníci zimních radovánek, kteří by na internetu získali aktuální výšku sněhu v daném profilu.

Bc. Josef Cink, meteorolog - prognostik (ČHMÚ)

Diskuze

Průměrné hodnocení: 100%

Muži: 100% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 100% | Běžec: 0% | Cyklista: 100% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

Jana M. | | Muž | Cyklista

Dobrý den, zajímavý článek, už jsme o tom slyšela a nikdo mi to nedokázal vysvětlit, jak se ten sníh měří. Díky za užitečné a zajímavé informace :) Jana M.

pavel | | Muž | Chodec

Moc díky za článek a jsem rád, že pan Cink o tom pohovořil. V Brdech je k tomu asi jeden z nejpovolanějších. Odborník, který se na něj nepasoval jen svou oficiální funkcí.

Honziš | | Muž | Chodec

Bomba věc!

Vyhledávač tras
Počasí v brdech