Inzerce

CHKO Brdy: ohniště, kam se podíváte. Je to důsledek toho, že není žádné oficiálně povolené?

23|8|2021 - Redakce ObjevBrdy.cz

* Problém s "ohníčkáři" v Brdech: i když se rozdělávat oheň na území CHKO Brdy nesmí, našli jsme jich už tolik! * Nestálo by za úvahu zapřemýšlet o několika málo legálních místech pro rozdělání malého ohně a opečení buřtíků?
*Hoří! To už je pozdě, zvlášť v Brdech, kde stále chybí jakékoliv značení a místní názvy ještě nejsou tak zažity..


CHKO Brdy: ohniště, kam se podíváte. Je to důsledek toho, že není žádné oficiálně povolené?

Problém s názvem oheň v Brdech..

Kdo je v Brdech jako doma a trochu je zná, často je navštěvuje, již na tento problém narazil.
Ohniště, kam se podíváte, stačí sejít z jakékoliv běžné brdské cesty. Například okolí Bílé skály nebo Toku je doslova poseto nejrůznějšími nelegálními ohništi. A nejen tam..

Narazíte jak na malé ohníčky, tak na na pořádná ohniště.
Najdete ta, která jsou součástí dlouholetých trampských osad (nic proti, patří k hluboké historii a trampíci se o oheň dokáží starat, stejně jako o upravené ohniště), tak doslova divoká ohniště, která vytvořily nejrůznější skupinky: těžaři, návštěvníci, rodinky s dětmi.

Jak jistě víme, v Brdech nelze mimo obce najít jakékoliv občerstvení a tak si to lidé vyřešili po svém: nosí si vlastní buřtíky a opékají troufale na místech přímo u cest, anebo více skrytě v lese či jiném vhodném místě.

Foto: redakce ObjevBrdy.cz

 

V CHKO platí striktní zákaz rozdělávání ohně.

Zákon č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny, zakazuje tábořit a rozdělávat ohně mimo místa vyhrazená orgánem ochrany přírody v národních parcích § 16, chráněných krajinných oblastech § 26 a národních přírodních rezervacích § 29.

Zdá se, že striktní zákaz nefunguje, ba právě naopak, láká ke svévoli.
Z výše uvedeného zákona však vyplývá, že takové místo může být legálně vyhrazeno. Mnoho těchto nelegálních ohnišť by jistě nevzniklo, pokud by i v Brdech existovala legálně místa, která by byla prohlášena za vyhrazená k rozdělání ohně.

Tedy místa ideálně blízko nějakého potůčku / studánky (možnost uhašení ohně v závěru), na dobře přístupném místě pro složky Integrovaného záchranného systému, pokud by vznikl větší požár. O podmínkách by se dalo jistě debatovat, ale jsme přesvědčení, že valná většina lidí by upustila od vznikajících nových a nových ohnišť a soutředila se na právě legální, ona vyhrazená místa.

Podobné lidské chování je vyzkoušeno na mnoha místech po celé zemi, mimojiné i například v Příbrami v lespoarku u Litavky. 

Foto: redakce ObjevBrdy.cz

 

Hoří! To už je pozdě, zvlášť v Brdech..

Je fajn, že se lidé snaží ohniště alespoň ohraničit tradičními kameny, ale už neřeší, že v parném létě se může snadno vznítit i okolní lesní hrabanka. Navíc mnohá ohniště jsou zcela mimo cesty, pečlivě ukrytá v nepřístupném hornatém brdském terénu. A to nemluvíme o tom, že drtivou většinou míst stále chybí jakékoliv značení a místní názvy ještě nejsou tak zažity. Ohlášení požáru může být tak velký problém (GSM signál, pojmenování míst, lokalizace).

V případě vzniku požáru na takto odlehlém a nepřístupném místě tak vzniká další problém: zvýšená rizika zasahujících hasičů, náročnost nebo přímo nemožnost uhašení ohně běžnou hasící technikou. Zbývá pak už pouze jediné: drahé a náročné letecké hašení..


Snad na závěr dodáme, že náš článek má přinést zamyšlení se a diskusi nad tím, zda striktní zákaz je ten nejlepší, ideální stav. Zda by nestálo za úvahu zapřemýšet o několika málo vyhražených místech, kde si sobotní buřtíky během výletu legálně opeče spokojená rodinka s dětmi i ostatní návštěvníci. Jistě by počet nelegálních ohnišť byl nižší než nyní.


 

 (pep)

Diskuze

Průměrné hodnocení: 100%

Muži: 100% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 100% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%

Líbil se Vám tento článek? Rádi byste něco doplnili?

pavel | | Muž | Chodec

Zákaz je v tomto případě určitě v pořádku, ale souhlasím také s tím, aby byly ve spolupráci se správcem /vlastníkem pozemku, zřízena ohniště, rozumně zabezpečená proti rozšíření ohně mimo, ať už hrabankou, nebo kořenovým systémem a pokud možno v blízkosti nějakého trvalého vodního zdroje. Věřím, že Správa CHKO by je v takovém případě také schválila. Ta divoká ohniště jsou o velký průšvih, ale opravdu často vznikají právě proto, že touha udělat si v přírodě oheň a radost svým blízkým, je veliká (a k člověku tak nějak patří). Když je to však na frekventovaném místě - a nelegální, mají lidé tendenci se s tím ohýnkem někam schovat - z dosahu i dohledu. O to je to větší riziko. Bohužel je pravda, že i ohniště, uhašená a na první pohled jasně vyhaslá, způsobila nemálo dost nebezpečných požárů. Proto za mne - legální, zabezpečená ohniště v Brdech jednoznačně ano. Jinak ale jejich důsledně dodržovaný a také sankcionovaný zákaz.

Vyhledávač tras
Počasí v brdech