19|12|2022 - Redakce ObjevBrdy.cz
* Na konci ledna 2017 mají Brdy natrasované již 2 skitouringové trasy!
* Brdy nikdy nebudou extrémní skialpinistický terén, ale pro skitouringové začátečníky ideální volba.
* Zařadí se naše Brdy mezi vyvolené a žádané destinace? Bylo by to skvělé!
Začít bychom měli vysvětlením pojmů: co to je onen skialpinismus (skitouring)?
Je to pohyb na lyžích ve volném horském terénu. Stoupání do kopce umožňuje speciální vázání a pásy nalepené na skluznici. Nejlákavější na skialpinismu jsou jistě sjezdy v čerstvém prašanu. Často však tento sníh znamená nejdříve namáhavý výstup, zakládání stopy (ve strmém svahu do tzv. serpentin), časté zapadání lyží do sněhu a tím zvýšená náročnost při cestě nahoru.
Skialpinistické lyže jsou lehčí než klasické sjezdové lyže, jsou širší, kratší a mají na konci prohlubeninu na připevnění háčku u stoupacích pásů. Vázání je konstruováno tak, že je při výstupech pohyblivá pata, která umožňuje chůzi na lyžích jak po rovině, tak přizvednutím paty osu chodidla zvednout do úhlu tak, aby se co nejvíce přiblížila sklonu svahu (při sjezdu dolů se dá pata naopak pevně zaklapnout jako u běžných sjezdových lyží).
Vázání je nastavitelné do 4 volitelných poloh pro stoupání (podle úhlu sklonu svahu).
Stoupací pásy mají na jedné straně lepící vrstvu, která se přilepí pro chůzi nahoru na skluznici lyží a druhá strana je z materiálu mohér, nebo umělého vlákna a zabraňuje klouzání po sněhu směrem dolů (přejedeme-li prsty po pásu, pak na skluz je vlákno krásně hebké, naopak proti skluzu směrem nahoru se vlákno "zježí" a nahrazuje tak stoupací vosk jako u běžek).
Foto: kitzbueheler-alpen.com, Hagan Ski Mountaineering, etc.
Skialpové boty se odlišují od normálních lyžařských bot tím, že mají na patě mechanismus na přepnutí pohyblivosti boty na chůzi a sjezd. Další rozdíl je v podrážce. Skialpové boty mají podrážku stejnou jako boty na vysokohorskou turistiku (gumový wibram). Při některých túrách na jaře se totiž musí vyšlapat pěšky až k hranici sněhu pěšky s lyžemi, připevněnými na batohu. Současně se lyže na některých opravdu horských túrách nechávají kus před vrcholem a cesta na vrchol pokračuje již lehčím lezením po skále již bez lyží. Také chůze v botách s gumovým wibramem je pohodnější a bezpečnější na dlažbě (restaurace a WC na chatách), vyšlapaná cesta (terén) než v běžných plně plastových přazkáčích, určených pro klasické sjezdování.
Při pohybu v horském terénu jsou skialpinisté ohrožováni především lavinovým nebezpečím a pochopitelně i zraněním při případném pádu. K základnímu vybavení skialpinisty patří kromě lyží, bot a hůlek navíc lavinový vyhledávač (pípák), lopata a lavinová sonda, přilba, čelovka, lékárnička..
Na celém světě členové Horské služby používají pro pohyb v horách výhradně právě skialpinistické lyže, a to i v ČR. Všimněte si tedy jejich výbavy, pokud budete přítomni nějaké akci Horské služby.
Foto: kitzbueheler-alpen.com, Hagan Ski Mountaineering, etc.
V našich Brdech však tradiční skialpinismus provozovat nepůjde. Neumožňuje to ani jejich výška, ani sklon či volné plochy pro sjezd. V Brdech jde většinou o svahy v lese, které navíc deklasují vyčnívající kameny, pařezy a úzké cesty, neumožňující sjezdový oblouk. Podobný terén je například v Beskydech a většina nás, skialpinistů, se shodne, že jízda lesem mezi stromy patří mezi ty nejtěžší a nenebezpečnější. Naopak úspěšně lze v Brdech provozovat tzv. Skitouring.
To je nižší stupeň skialpinismu, vhodný pro začátečníky či lidi, keří nehledají extrém, ale radost z pohybu na lyžích a poznávání přírody. Při skitouringu se využívají i běžné turistické cesty a cyklotrasy. Jistě si řeknete: ale to přece mohu i na běžkách. Ano tak to je, ale na skialpových lyžích si více užijete sjezdy (jistota díky pevné patě) a pokud běžkaři v místě nemají stopu, pak díky tomu, že běžky jsou úzké lyže, v kombinaci s čertvě napadlým sněhem je zájem razit novou stopu minimální. Kdežto na skialpinistických lyžích to nevadí a zpřístupní vám tak i zapadlá horská místa, na která se třeba během celé zimní sezóny žádný z běžkařů i pěších nepodívá či nedostane..
A jaké země jsou skialpinistické/skitouringové velmoci? Nemusíme jezdit daleko! Slovensko, Rakousko, Německo, Francie, Švýcarsko, Itálie..
A jak jsme na tom u nás v Česku? Dá se říci, že skvěle! Skialpnismus/Skitouring se provozuje ve všech českých horách: Krkonoších, Jizerkách, Krušných horách, Beskydech, Šumavě.. Přidají se k nim i naše Brdy? I když to budou asi nejmenší hory, rádi bychom, aby se i Brdy zařadily mezi ně. Potenciál proto mají a jsou vyhledávány lidmi, kteří se umí k přírodě chovat. Zcela lichá je tedy obava, že brdské přírodě takové aktivity uškodí.
A naše zkušenosti se skitourigem v Brdech? Překvapivě skvělé. Již je hotová 1. trasa Kozičín-Třemošná-Velká Ohrádka-Malá Ohrádka-a zpět a pak 2. trasa Obecnice- nad Rusínskou boudou-Tok. Sjezd z vrcholu Toku do Obecnice po Rusínské cestě za pouhých 19 minut ukázal, že Brdy mají velký potenciál.
Muži: 100% | Ženy: 0% | Rodiče: 0% | Chodec: 100% | Běžec: 0% | Cyklista: 0% | In-linista: 0% | Lezec: 0% | Běžkař: 0%
21|11|2024 Jan: Po nalezení této trasy vhodné pro kočárky jsme se s rodinou a malým miminkem nadšeně vydali po lesní..
21|11|2024 Radomil Šukač: Nejhoršī